Czego potrzeba, by efektywnie pracować zdalnie?

Pandemia przez wiele miesięcy całkowicie zmieniła system pracy w wielu miejscach i sprawiła, że zostaliśmy w domach, dosłownie. Aby firmy mogły normalnie funkcjonować i przynosić zyski, musiały przenieść pracowników ze swoich siedzib i zapewnić im pracę zdalną. Dom naszym biurem – wady i zalety pracy zdalnej, czy wiesz jakie są? Mimo wielu obaw, okazało się, że w wielu przypadkach nie tylko się to sprawdza, ale również generuje większe zyski. Aktualnie przeglądając różnego rodzaju fora internetowe, można zauważyć, że większość osób poszukuje właśnie pracy zdalnej. Ale czy tak już zostanie?

 

biuro w domu

Jeśli naprawdę chcemy, aby dom pozostał także naszym biurem musimy całkowicie zmienić dotychczasowe myślenie. Należy wyznaczyć wyraźne granice i ich przestrzegać. Jest to bardzo trudne, ale nie jest niewykonalne! Praca zdalna ma wiele zalet, ale również i wad. Nie zawsze jest łatwo i kolorowo, a na drodze do efektywności stają nam bliscy, obowiązki domowe i nasze lenistwo.

zalety pracy zdalnej

Praca z domu wielu osobom wydaje się bardzo kusząca. Czy idea „dom naszym biurem” zostanie z nami na dłużej? Z badań firm Grafton Recruitment, Gi Group i CBRE wynika, że 35 procent pracowników, po roku testowania pracy zdalnej, najchętniej widziałoby model hybrydowy. Dwa, trzy dni w domu, reszta w biurze. Co piąty do biura, najchętniej nie wracałby w ogóle. Nie ma problemów z dojazdem. Rozliczamy się z efektów, nie czasu pracy. Nie musimy przejmować się strojem i makijażem. Dodatkowo nie wydajemy pieniędzy na ubrania, transport czy kawę, którą do tej pory codziennie kupowaliśmy za rogiem w drodze do pracy. Oszczędniej i wygodniej.

pracownik vs pracodawca

Tak to widzą pracownicy, a jak pracodawcy? W ich ocenie praca zdalna jest mniej wydajna niż stacjonarna. Zabija wśród pracowników poczucie bycia częścią zespołu. Stają się indywidualistami i ciężko jest im pracować z drugą osobą. Z badań Pracodawców RP dowiadujemy się również, że część pracowników skarży się na zaburzenia równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym. Co czwarty pracownik, pracując zdalnie, obserwuje spadek motywacji. Oczekiwałby od pracodawcy zapewnienia potrzebnego sprzętu czy dofinansowania do rachunków za prąd. Jak widać obie strony, widzą plusy i minusy pracy zdalnej. Przyjrzyjmy się wadom.

Wady pracy zdalnej

Chyba najgorszym problemem jest fakt, że trudno jest wyjaśnić domownikom, że jesteśmy w pracy. Czy będąc w biurze gotowałybyśmy obiad, robiły zakupy albo rozwieszały pranie? No właśnie. Rozdzielenie życia zawodowego i prywatnego staje się problematyczne, zwłaszcza jeśli w domu mamy też dzieci. Home office wymaga dużej dawki motywacji i umiejętności wyznaczania priorytetów. Samodzielnie, bez szefa stojącego nad głową musimy wykonywać powierzone nam zadania krok po kroku, a następnie rozliczać się z efektów. Życie domowe toczy się po swojemu i nie zawsze tak, jak byśmy chciały. Nie ma tu ciszy i spokoju panujących w biurze, są za to rozmaite kwestie rodzinne wymagające natychmiastowej interwencji. Niezbędne jest przygotowanie… domowego biura. Albo chociaż kawałka blatu i krzesła, by móc pracować. Nie można zainspirować się rozmową ze współpracownikami.

Dom naszym biurem - wady i zalety pracy zdalnej
W domu może być wiele rzeczy, które będą nas rozpraszać.

Jak nie wpaść w pułapkę swobody?

Ustalmy sobie stały porządek dnia. Nie musimy tracić czasu na dojazd, ale to nie znaczy, że należy ten czas przespać. W praktyce okazuje się, że cenne minuty przeciekają przez palce. Sztywne określenie zasad pozwala na oddzielenie obowiązków zawodowych od życia domowego. Wyznaczajmy priorytety. Najważniejsze zadania, które muszą zostać wykonane danego dnia. Dobre planowanie to nie jest planowanie każdej minuty. To jest wyrzucanie z planu wszystkiego, co zbędne. Dzięki temu, nie tylko zrealizujemy wszystkie powierzone nam zadania, ale również wygospodarujemy czas dla siebie, którego brakowało nam, gdy chodziłyśmy codziennie do biura. Komunikacja. Jeśli powiemy wyraźnie na czym nam zależy i dlaczego np. mamie nie wolno przeszkadzać, domownicy zazwyczaj, przynajmniej, próbują się dostosować. Delegujmy bez najmniejszych wyrzutów sumienia i do minimum ograniczajmy obowiązki domowe w czasie pracy.

UDOSTĘPNIJ