Jaką rolę w naszym życiu erotycznym odgrywają zapach i feromony? Czy jesteśmy, choć nie zdajemy sobie z tego do końca sprawy, uzależnieni od zmysłu powonienia jak Jean-Baptiste Grenouille, bohater „Pachnidła”? Jego niespotykane poczucie zapachów, wyjątkowy nos były zarazem jego przekleństwem. Pragnienie stworzenia doskonałych perfum, które odzwierciedlałyby zapach miłości zamknięty w ciałach kobiet sprowadził go na mroczną ścieżkę okrutnych zbrodni. Choć był mordercą, w jednym się nie mylił – nasze ciała posiadają moc uzależniania swoim zapachem. Feromony. W jakim stopniu wpływają na nasze zachowania miłosne? Jaką odgrywają rolę w atrakcyjności seksualnej i reprodukcji u ludzi? Feromony to zapach atrakcyjności?

Spis treści:

Co to jest zapach?

Zapach jest wynikiem mieszaniny cząsteczek. To jest powód, dla którego niektórzy ludzie będą wąchać różę, podczas gdy inni będą wąchać jaśmin: w tych dwóch zapachach są wspólne cząsteczki. Nasz układ węchowy odbierze ten koktajl, a następnie przekaże wiadomość do mózgu. Człowiek potrafi odróżnić setki tysięcy zapachów… Jesteśmy mniej lub bardziej wrażliwi na zapachy, ale kobiety są na nie bardziej otwarte niż mężczyźni.

Ponadto niektóre zapachy ciała zawierają cząsteczki, które nic nie pachną. Są to feromony. Ironia? Bezzapachowe feromony bezpośrednio na nas oddziaływają.

Czym są feromony?

Przypisuje się im cnoty godne eliksirów miłosnych. Są rodzajem niewidzialnych i nieodpartych komunikatów i wpływają na nasz wybór partnerów. Instynktownie i niepohamowanie jesteśmy przyciągani lub odpychani przez pewnych ludzi. Czy może to być związane z tymi słynnymi lotnymi cząsteczkami zwanymi feromonami? Jak działają i jaki mają wpływ na nasze romantyczne relacje?

Feromony są cząsteczkami chemicznymi emitowanymi przez osobnika, które wywołują określone zachowanie u innego osobnika tego samego gatunku, zwłaszcza w zachowaniach seksualnych. “Ich efekt jest taki, że mogą modyfikować zachowanie i fizjologię płci przeciwnej: przyciągać kobiety, hamować zdolności seksualne innych mężczyzn… Dzięki nim samiec myszy może “sprowokować” aborcję samicy zapłodnionej przez innego samca“- napisano we francuskim czasopiśmie popularno-naukowym  Science et Vie.

Oprócz seksu, feromony uczestniczyłyby również w rozpoznawaniu własnej rodziny, zdolności “wąchania” przyjaciela lub wroga itp. Według niektórych badaczy mogą one być również przyczyną wielu ludzkich zachowań innych niż seksualne, takich jak nepotyzm, walka o dominację, a nawet ksenofobia. Krótko mówiąc, feromony są cichymi, niewidzialnymi i lotnymi posłańcami między członkami tego samego gatunku. Według naukowców, feromony są niezauważalne “gołym nosem”, są bezwonne. Niemniej jednak feromony są odbierane przez narząd jakim jest układ węchowy i odgrywają bardziej decydującą rolę w przyciąganiu i pożądaniu niż jakiekolwiek perfumy. Są one tworzone, a następnie wysyłane poza ciało, aby działać na inną osobę. Cząsteczki te można znaleźć w skórze, pocie, ślinie, wydzielinie z pochwy, a nawet w moczu lub stolcu. Niektóre z nich są bardzo niestabilne. Dzięki nim motyl może wykryć partnera seksualnego oddalonego o kilka kilometrów! “Mam stosunkowo dobry węch, a węch jest dla mnie kluczowy w pożądaniu. Nie będę mogła spać z kimś, kogo zapachu nie lubię. Ale nie ma to nic wspólnego z zapachem dobrym lub złym. To tylko wpływ, jaki ma na mnie. Uwielbiam na przykład zapach potu mojego mężczyzny, a jednak wiem, że nie pachnie Chanel! stwierdziła czterdziestoletnia kobieta.

Męskie feromony i zapach kobiety
Feromony – jak zapach miłości wpływa na seksualną relację? 3

Nie maskujmy naszego zapachu!

W przeciwieństwie do substancji “o obiegu zamkniętym”, takich jak hormony (adrenalina, serotonina itp.), które pozostają w organizmie, feromony wydostają się dzięki wydzielinie (pot, nasienie) lub wydechom (oddech). Według Lindy Buck, laureatki Nagrody Nobla za jej pracę nad układem węchowym, może być nawet tak, że ciągłe mycie lub ukrywanie tych sygnałów społecznych częściowo wyjaśnia samotność lub depresję we współczesnym społeczeństwie. Umieszczanie perfum, które maskują zapach ciała (zapachowy lub nie) nie jest zatem dobrym pomysłem. Jest to również opinia twórczyni perfum, Danieli Andrier: błędem, według niej, na romantyczno-seksualnym polu węchowym jest właśnie “noszenie perfum zbyt silnych, które mówią same za siebie.”  Będziemy przyciągani lub odpychani przez kogoś zgodnie z jego zapachami i / lub perfumami i / lub mieszanką obu. Seksualnie zapachy odgrywają rolę afrodyzjaku lub, przeciwnie, spowalniają, a nawet odrzucają. Atrakcyjność, pobudzenie, a może nawet uczucie zakochania to efekt ich działania?

Zapach seksu

Na naszej planecie jest tyle zapachów, które przyciągają, ile różnych wrażliwości. Nic dziwnego, że to zapach seksu wygrywa! Czy może dlatego, że wywołuje zmysłowość dzięki feromonom? Pewne jest to, że ten zapach trafia w sedno, chociaż gdy daleko mu do zapachu róż … Jego skład? Pot, mocz, nasienie itp. Wszystko, co jest aktywowane, gdy się kochamy, wydziela ten zapach z bardzo szczególnymi cząsteczkami. A ponieważ w zależności od osoby i jej diety składniki różnią się częściowo, możemy cieszyć się nieskończoną liczbą wariantów jako bonusem.

Atrakcyjność seksualna

Mężczyźni byliby w stanie dostrzec nieuchronność owulacji u kobiet dzięki feromonom, a to podniosłoby ich poziom testosteronu. Męskie feromony są odbierane z kolei przez kobiety.

Badanie przeprowadzone w 1980 roku przez University of Birmingham, polegało na rozpyleniu męskiego hormonu w postaci potu na siedzeniu w poczekalni. Kobiety były bardziej przyciągane do miejsc, na których wcześniej złożono męski pot, podczas gdy wszyscy mężczyźni go unikali. W innym badaniu stwierdzono, że mężczyźni są bardziej wrażliwi na zdjęcia kobiet, gdy feromony ich były obecne w atmosferze.

Według eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z University of Chicago McClintock i Stern w ramach badania tzw. syndromu szkoły stacjonarnej lub synchronizacją menstruacyjną, związki pobrane z pach młodych kobiet o różnych porach miesiąca mogą zmieniać długość cykli menstruacyjnych innych kobiet, kompresując lub wydłużając cykle w przewidywalny sposób. Kobiety uwalniają złożony bukiet feromonów przez cały miesiąc, więc synchronizacja u współlokatorek jest możliwa, ale w żaden sposób nie gwarantowana. Inne badanie udowodniłoby, że mężczyźni mogą również modyfikować cykl kobiet za pomocą feromonów.

Feromony mogą być potencjalnie stosowane w leczeniu płodności i antykoncepcji. Co więcej, należy pamiętać, że pigułka zmieniłaby nasze postrzeganie tych wiadomości chemicznych (co implikuje związek między nimi a naszym układem rozrodczym). Krótko mówiąc, feromony grałyby na pożądaniu, wyborze partnera i być może na reprodukcji i płodności.

Redakcja poleca: Sapioseksualizm – kiedy intelekt staje się grą wstępną.

Wybór partnera to nie przypadek

Feromony byłyby pomocą w znalezieniu partnera, który maksymalizuje potencjał genetyczny poprzez MHC (Major Histocompatibility Complex). W miłości tak naprawdę nie wiemy, czy wierzyć w powiedzenie “kto wygląda podobnie, spotyka się”, a nie “przeciwieństwa się przyciągają”. W feromonach jest znacznie prościej: przeważa druga opcja, przynajmniej do prokreacji. “W 2006 roku Christine Garver-Apgar i jej koledzy z University of New Mexico (Albuquerque) odkryli, że kobiety wolą mężczyzn, których główny kompleks zgodności tkankowej, ten, który pozwala układowi odpornościowemu rozpoznać antygeny, jest najdalszy od ich“, napisano w artykule opublikowanym w Futura Science. To tylko potwierdza badanie Clausa Wedekinda z 1995 roku. Po co? Dla poprawy gatunku! Ponieważ wybierając partnera, który ma “cechy” przeciwne do naszych, promujemy komplementarność genetyczną i sprawiamy, że dzieci są silniejsze!

Jean-Baptiste Grenouille był jednak wyjątkiem?

Chociaż węch zmienia równowagę neuroendokrynną u ssaków, węch jest modyfikowany przez hormony u ludzi. Wreszcie, istoty ludzkie nie są systemami, które instynktownie przyjmują zachowanie w odpowiedzi na zapach, są to jednostki, które zastanawiają się, dokonują osądu i podlegają różnym motywacjom. Jeśli ludzka seksualność jest, podobnie jak u innych gatunków, naturalna, jest również w dużej mierze kulturowa. Ludzki mózg ma wiele innych rzeczy do zarządzania, takich jak język, rozumowanie itp. Wszystko to wpływa również na postrzeganie innych i na nasze pożądanie seksualne. Dlatego część naukowców nie przypisuje feromonom głównej roli w naszym życiu. Feromony Homo sapiens nie odgrywają według nich  tak wielkiej roli, jak u naszych zwierzęcych kolegów: gdy owulująca samica dzika jest wystawiona na działanie feromonu ze śliny samca dzika, natychmiast nieruchomieje w postawie godowej. “Dodatkowy układ węchowy (lub narząd Jacobsona) niezbędny do rozpoznawania feromonów jest funkcjonalny. Homo sapiens ma zdolność przetwarzania informacji feromonowych, ale ich wpływ na zachowania seksualne jest szczątkowy“, twierdzi doktor Jacques Vergriete, seksuolog (w Sexologies, tom 16, wydanie 1, styczeń-marzec 2007, strony 15-21).

 Nie można zaprzeczyć istnieniu feromonów i ich wpływowi na ludzkie zachowania seksualne. Tylko, że jest bardziej ograniczony niż u innych gatunków i nie bez powodu: jesteśmy stworzeniami ze świętym mózgiem, który uczynił nasze uwodzenie wieloczynnikowym i bardzo złożonym. Oprócz chemii istnieje alchemia i wiele innych rzeczy (moda, piękno, styl itp.). W ten sposób pożądanie i miłość zachowują całą swoją część magii…

Perfumy z feromonami: czy naprawdę działają?

Przemysł perfumeryjny wykorzystuje prawdziwie seksualne i zwierzęce nuty, takie jak przyprawy, piżmo, skóra lub cywet, aby stworzyć zmysłowe zapachy. Niektóre marki nadają ich dziełu bardzo sugestywne nazwy, takie jak Etat Libre d’Orange i jego Secretions Magnifiques. “Jakby perfumy utrzymywały się w czasie, muszą natychmiast ogłaszać swój seksualny charakter” – mówi Jacques Waynberg, terapeuta seksualny. Węch jest jednym z pięciu zmysłów posiadanych przez człowieka. Dzięki nosowi możemy wyczuć wszelkiego rodzaju zapachy: najsmaczniejsze i najbardziej nieprzyjemne. Pod tym względem nie różnimy się od Grenouille`a. No, może on miał bardziej „subtelny” nos…

Uważa się, że perfumy mogą tworzyć połączenie z innymi, nawet do tego stopnia, że powodują pociąg seksualny. Perfumom feromononowym przypisuje się wielką moc: pociąg seksualny. Ta hipoteza sięga XX wieku, kiedy rozmawialiśmy o pożądaniu między mężczyznami i kobietami z powodu zapachu, który z niego emanował. Uważa się, że zapachy feromonów biorą udział w lepszym postrzeganiu atrakcyjności. Zgodnie z tą koncepcją substancje są sprzedawane z obietnicą uczynienia cię nieodpartym w oczach innych. To esencja, którą oszczędzasz na specjalne okazje, balsam, którym nie chcesz się dzielić i który może stać się twoim ulubionym. Ale czy te zapachy naprawdę są tak skuteczne w uwalnianiu atrakcyjności? Termin “feromon” jest pochodzenia greckiego i oznacza “przynieść podniecenie”. Przemysł perfumeryjny wykorzystuje związek między feromonami, a pociągiem seksualnym, aby wprowadzić te cechy do swoich produktów i sprzedawać je jako eliksiry, które sprawiają, że się zakochujesz. Niektórzy specjaliści w tej dziedzinie sugerują, aby nie mówić o ludzkich feromonach, ale o kandydatach do nich.

zapach feromonów
Feromony – jak zapach miłości wpływa na seksualną relację? 4

Co zawierają perfumy z feromonami?

Zapachy feromonów koncentrują w sobie kopie substancji chemicznych wydychanych przez ludzi. Elementy te są syntetyzowane w laboratorium, aby przekształcić je w dodatki kosmetyczne. Coraz więcej osób po nie sięga. Kampanie reklamowe prowadzone przez marki obracają się wokół uwodzenia. Wystarczy rozpylić kilka kropli perfum na szyi i nadgarstkach. Perfumy są sprzedawane jako idealne afrodyzjaki, aby fizycznie zadowolić płeć przeciwną, gdy narząd womeronasalny je złapie. Niektórzy ludzie ufają talentowi tych produktów, ale są też tacy, którzy kwestionują ich zdolność do uwodzenia. Są również tacy, którzy uważają, że nie powodują żadnego efektu. Oto 3 reprodukcje ludzkich ”chemikaliów” najczęściej używanych w perfumach:

Androstenon: jest związany z zapachem moczu i potu. Jest produkowany w jądrach i uważa się, że promuje atrakcyjność seksualną.

Androstenol: jest obecny w męskim pocie, dlatego sugeruje się go jako możliwy ludzki feromon, który może wpływać na wzrost podniecenia seksualnego kobiet.

Androstandieon: kobiety wytwarzają go w jajnikach, a mężczyźni w jądrach. Jest to substancja związana z identyfikacją płci przeciwnej. Zakłada się, że gdy kobiety owulują, a mężczyźni postrzegają ten feromon, poziom testosteronu wzrasta, promując bliskość.

Temat pozostaje otwarty…

Debata na temat prawdziwości ludzkich feromonów staje się coraz szersza. Wzór chemiczny niektórych ludzkich feromonów nie zawsze byłby określony. Niektórzy wiążą rzekomy wpływ tych substancji z promocją dokonywaną przez literaturę i kino, które pozycjonują je jako symbol atrakcyjności seksualnej, romansu i sukcesu w poszukiwaniu partnera.

Czasopismo Science opublikowało wyniki eksperyment u analizującego prawdopodobny wpływ potencjalnych feromonów na zmianę postrzegania płci. Pod koniec dochodzenia hipoteza ta nie została potwierdzona. Dlatego dalsze badania społeczności naukowej są niezbędne, aby potwierdzić, że perfumy, których głównymi składnikami są syntetyczne feromony, faktycznie powodują romans w parach.

Mówi się, że miłość to rodzaj chemii między dwiema osobami… Prawda, czy fałsz?

Miłość jest naturalną siłą poza naszą kontrolą. I tak jak nie możemy dowodzić tornadami, tsunami czy burzami, tak nie możemy nakazać miłości. Feromony mogą?

Przeczytaj także: Jaki powinien być partner dla GentleWoman?

UDOSTĘPNIJ

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z Internetu. Zgadzając się, zgadzasz się na użycie plików cookie zgodnie z naszą polityką plików cookie.

Close Popup
Privacy Settings saved!
Ustawienie prywatności

When you visit any web site, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. Control your personal Cookie Services here.

These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems.

Technical Cookies
In order to use this website we use the following technically required cookies
  • wordpress_test_cookie
  • wordpress_logged_in_
  • wordpress_sec

Odrzuć
Zapisz
Zaakceptuj