Ile razy powiedziałaś sobie, że nie dasz rady? Jak głęboko udało Ci się wbić w głowę, że się nie nadajesz? Pewność siebie to klucz do sukcesu w dzisiejszym świecie. To właśnie głowa uniesiona w stronę słońca sprawia, że zdobywasz coraz to nowsze szczyty. Oczywiście sprawi też, że nie raz się potkniesz! Ale widoki będą warte kilku siniaków. Co o pewności siebie mówi Kamil Kozieł – odpowiadający za przygotowywanie prelegentów na konferencji I love marketing.
Spis treści:
- Kobiety vs mężczyźni
- Jak więc zachowują się kobiety sukcesu?
- Zabójczy perfekcjonizm
- Syndrom impostora
- Pozwól sobie na błędy
Kobiety vs mężczyźni
Od dawna wiadomo o tym, że kobiety są mniej przekonane o swojej inteligencji i atrakcyjności niż mężczyźni, ich pewność siebie jest na o wiele niższym poziomie. Z raportu „Uwierz w siebie 2021” wynika, że co druga kobieta (aż 56%!) deklaruje negatywne myślenie o sobie. Niestety owe negatywy nie zatrzymują się jedynie na myślach, ale idą w kierunku czynów. Wiele kobiet poprzez brak wiary w siebie nie podejmuje się nowych wyzwań, ze względu na strach przed porażką. Kamil Kozieł komentuje nierówności związane z wystąpieniami kobiet i mężczyzn na konferencji I love marketing.
„Z punktu widzenia organizatora to nie jest tak, że kobiety nie dostają zaproszeń na konferencje, one po prostu ich nie przyjmują.” Badania wykazują, że kobiety starają się o nowe stanowisko lub domagają się podwyżki dopiero kiedy osiągną 100% wymaganych kwalifikacji. Mężczyźni natomiast domagają się takich zmian po osiągnieciu 60% wymagań.
Przeczytaj także: Kobieta w kampanii reklamowej, czyli femvertising, marketing i praca w Google
Jak więc zachowują się kobiety sukcesu?
Nie każda kobieta sukcesu w siebie wierzy! Pomimo ogromnej fali sukcesów zawodowych, widać u kobiet tendencje do braku wiary we własne możliwości. Niestety za odniesionymi sukcesami często nie stoi pewność siebie„W tym roku dałem pięć propozycji wystąpień dla mężczyzn i zgodziło się sześciu, bo jeden zaproponował kolegę. To nie jest żart. Zaproponowałem natomiast wystąpienie w tym roku osiemdziesięciu kobietom, póki co zgłosiły się cztery. To pokazuje za małą pewność siebie w stosunku do tego co te panie potrafią, bo naprawdę potrafią sporo.” – opowiada Kamil Kozieł.
Zabójczy perfekcjonizm
Perfekcjonizm to cecha, która pojawia się u ogromnej ilości kobiet. Na swój sposób jest ona przydatna i często doprowadza do sukcesów. Jednak tym samym potrafi sprawić, że budowana od lat pewność siebie i wiara w swoje umiejętności pęka niczym mydlana bańka. Jak to się dzieje? Perfekcjonizm w większości przypadków sprawia, że nie akceptujemy popełnionego błędu i nie potrafimy się z nim pogodzić. Droga do sukcesu nie jest jednak tylko dobrymi chwilami, ale także tymi, kiedy błędów popełniamy bardzo dużo. To właśnie dzięki nim wyciągami wnioski i konstruktywnie potrafimy spojrzeć na daną sytuację, wykorzystując wiedzę płynącą z doświadczenia.
„Bardzo szybko adaptujemy się do zysków, ale bardzo wolno do strat. To jednak nie jest tak, że twoja dzisiejsza publiczność doskonale pamięta, jak wystąpiłeś wczoraj, bo oni Cię wczoraj nie widzieli! W związku z tym ty codziennie startujesz od zera. Możesz mieć trzydzieści fenomenalnych wystąpień, a trzydzieste pierwsze będzie przeciętne albo nawet słabe i znacznie dłużej zapamiętasz to trzydzieste pierwsze niż te trzydzieści poprzednich.” – mówi Kamil Kozieł, który od 3 edycji wstępuje jako prelegent na konferencji I love marketing.
Redakcja poleca: Kreowanie wizerunku osobistego w social mediach
Syndrom impostora
Około 70 % populacji doświadczyło syndromu impostora (inaczej: syndrom oszusta). Jest to zjawisko psychologiczne powodujące brak wiary we własne umiejętności. Osoby z syndromem impostora szukają szczęścia w sukcesach zawodowych czy byciu postrzeganym jako osoba bardziej inteligenta czy lepiej usytuowana. Mimo to pozostają one w przekonaniu, że nie zasługą na sukces, a więc są oszustami. Wiele kobiet nie rozpoznaje swoich umiejętności i nie docenia swojej pracy, sądząc, że osiągnięty sukces był wynikiem zbiegu okoliczności.
Pozwól sobie na błędy
Jest ogromne grono kobiet, które mogą poszczycić się swoimi kompetencjami i doświadczeniem zawodowym. Kobiet, od których dumą byłoby się uczyć. Jedyną przeszkodą jest pewność siebie. Pozwólmy sobie popełniać błędy, wyciągać wnioski i uczyć się na zarówno dobrych jak i złych doświadczeniach.