Mery Quant zajmuje szczególne miejsce w świecie mody. Mody nasyconej popkulturą i Youthquake. Przeszła do historii jako projektantka minispódniczki. Tworzyła ubrania od końca lat 50-tych dla współczesnych jej klientkom a nie dla starszego pokolenia. Jej dewizą było, że moda powinna być przystępna cenowo. Przede wszystkim dla młodych ludzi, który chcieli nosić się awangardowo i podążać za nowymi trendami. Kim była Mary Quant?

Spis treści:

Mery Quant – historia

Urodziła się 11 lutego 1934 roku w Blackheath w Londynie. Studiowała sztukę i rysunek w Goldsmiths College a po uzyskaniu dyplomu została asystentką projektanta mody, aby później otworzyć własny biznes. W Goldsmiths poznała swojego przyszłego męża, Aleksandra Plunkett-Greene a z którym wiodła szczęśliwe życie aż do jego śmierci w 1990 roku.

W 1955 roku otworzyła własny sklep pod nazwą „Bazaar” na Kings Road.  Niezadowolona ze stylu i wyglądy ubrań, które sprzedawała zaczęła sama projektować. Określiła swój sklep jako „rodzaj stałego koktajlu”. Jej klientami byli Beatlesi, Brigitte Bardot, Rolling Stones, Audrey Hepburn.  Jak przyznała „Panowie w melonikach z parasolami w ręku pukali w nasze okno krzycząć „Niemoralne”, „Obrzydliwe” na widok naszych eksponowanych w witrynie minispódniczek”.

Założyła sieć niedrogich butików z oryginalnymi ubraniami jej autorstwa tworząc w ten sposób nowy rynek dla młodych ludzi. To był wielki sukces. W 1963 roku rozpoczęła produkcje ubrań na rynek amerykański. Tak narodziła się globalna marka Mary Quant.

Poza światem mody

Ikona mody twierdziła, że nie wynalazła minispódniczki. To dziewczyny odwiedzające jej butik pragnęły, żeby były coraz krótsze. Nazwała je po ulubionej marce samochodu: Mini.

W 1966 roku została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego za jej wkład w rozwój przemysłu mody. Do Pałacu Buckingham przybyła w…minispódniczce i wyciętych rękawiczkach.

Nie ograniczała się wyłącznie do świata mody. Projektowała także artykuły gospodarstwa domowego, fascynowała ją sztuka makijażu. W tamtych czasach szminka mogła być wyłącznie w kolorze czerwonym lub różowym. Quant czerpała w tej materii inspirację ze świata sztuki i malarstwa. Zaprojektowała m.in. Mini Designer, które obejmowało czarno-białe pasiaste siedzenia z wykończeniami w kolorze czerwonym i pasami bezpieczeństwa.

Fot: Artystyczna dusza Mary Quant
Fot: Artystyczna dusza Mary Quant

Swingujące lata sześćdziesiąte

Lansowany przez Mary Quant styl uważany był za radykalny, a wręcz skandaliczny. Ale był to tylko wyraz buntu przeciwko modzie lat pięćdziesiątych. „Chciałam, aby te ubrania były całkowitym zerwaniem z ubraniami naszych matek” przyznała.

Stylistyka, którą proponowała kobietom była odbiciem jej zaangażowania w sprawy kobiet. Jako Gentle Woman, koncepcję minispódniczki utożsamiała z ideałem współczesnej kobiety. Pewnej siebie, nie bojącej się odbiegać od konwencji. Sposób na wyrażanie siebie na ulicy, w klubie. Swoboda ponad wszystko. Ponad narzucone zasady. Pamiętajmy, że w tamtych czasach Angielki nie mogły otworzyć konta bankowego bez zgody męża.

Mary Quant reprezentowała „swingujące lata sześćdziesiąte”. Zrewolucjonizowała nie tylko modę w Londynie, ale i na całym świecie. Tworząc ubrania modne i wygodne zarazem. Proponowała zabawną, nowatorską modę, bez odrobiny snobizmu, o geometrycznych kształtach, kontrastowej kolorystyce i grze materiałów. Projekty Quant udowodniły, że moda może odzwierciedlać zmiany społeczne jednocześnie je prowokując.

Twierdziła, że dzięki jej stylizacjom pojawił się rodzaj super kobiety. Znającej swoją wartość, siedzącej jak mężczyźni, z rozstawionymi kolanami a ich dzieci przyjmowały imiona matek.

Przeczytaj także: Kanony urody dawniej i dziś

Koniec stereotypów

Emblematyczna postać, ikona brytyjskiej mody lat 60-tych. Mary Quant odegrała bez wątpienia decydujący wpływ na narodziny, nowej, brytyjskiej mody budząc zarazem podziw swoimi kreacjami za granicą. Przeciwstawiała się zawsze kodom i zasadom mody tworząc nowy image kobiety. Niezaprzeczalnie przyczyniła się do emancypacji kobiet.  To dzięki niej kobiety uwolniły się od stereotypów, bawiąc się takt muzyki pop i yeyes. Nosiły rajstopy, spodnie, minispódniczki a materiały wykorzystane do ich uszycia zrewolucjonizowały przemysł odzieżowy. Była ucieleśnieniem nonkonformizmu.

W 1967 roku minispódniczka przekroczyła kanał La Manche. Catherine Deneuve, Brigitte Bardot stały się jej wyznawczyniami. Umożliwiła młodym kobietom dostęp do mody.  Przedtem tylko zamożni mieli dostęp do przywileju elegancji. To był wstrząs pokoleniowo-obyczajowy. Dzięki Mary Quant, prawdziwej Gentle Woman, w całym znaczeniu tego określenia, kobiety odzyskały beztroskę i radość życia. Nie chciały już się ubierać jak ich matki. Mary Quant dała im alternatywę. 

„Moda jaką znaliśmy skończyła się. Ludzie noszą teraz dokładnie to, na co mają ochotę” wyznała. Jej styl można podsumować jej słowami: „Moda jest produktem tysiąca i jednego różnych rzeczy. Jest to mnóstwo nieuchwytnych idei, wpływów, prądów krzyżowych i czynników ekonomicznych, wszystkie ukształtowane i zdominowane przez dwie rzeczy: wpływ na innych i przyjemność, jaką nam przynosi. „Sukcesem jest tylko wtedy, gdy kobieta, która go nosi, dostaje kopa, kiedy czuje się cudownie i wygląda cudownie.”

UDOSTĘPNIJ