Kobieta, która przebojem weszła w świat nauki dostępny w jej czasach tylko dla mężczyzn. „Dzieci były moimi nauczycielami” mówiła, tłumacząc swoje rewolucyjne podejście do uczenia. Stworzyła radosną szkołę, a imponująca lista absolwentów jest najlepszym dowodem na to, że miała rację. Maria Montessori.

 

Maria Montessori i jej szkoła

Szesnasta kobieta-lekarz we Włoszech. Emancypantka. Reformatorka. Pedagożka. Kochanka. Matka. Czerwiec miesiąc, który rozpoczyna Międzynarodowy Dzień Dziecka to idealna okazja, by przypomnieć postać wybitnej Włoszki, która jak mało kto wierzyła w dziecięcy potencjał i przyczyniła się do jego wyzwolenia. Nie bez przyczyny została uznana za jedną z najbardziej inspirujących osobowości XX wieku.

Dottoressa – feministka

W 1896 roku Maria Montessori obroniła swoją pracę magisterską „Wkład kliniczny w badania halucynacji o treści antagonistycznej”. Jeszcze podczas studiów rozpoczęła pracę w uniwersyteckiej klinice psychiatrycznej, gdzie poznała swoją pierwszą i jedyną miłość – Giuseppe Ferruccio Montesano . Po kimś, kto przez długie lata musiał zmagać się z przekonaniem, że kobiecie nie wypada być lekarzem, trudno nie spodziewać się zaangażowania w sprawę walki o równouprawnienie. Już w 1896 roku, jako przedstawicielka Włoch, Maria Montessori uczestniczyła w Kongresie Kobiet w Berlinie, podczas którego zasłynęła inspirującą mową na aktualny i dziś temat prawa do równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn. Pracując zawodowo wiedziała, jak ważna jest samodzielność finansowa. Gdy w 1898 roku urodziła Mario, owoc jej nieformalnego związku z Giuseppe Montesano, chcąc dalej pracować, zmuszona była oddać dziecko na wychowanie innej rodzinie. Maria odwiedzała syna, a z czasem sama się nim opiekowała, ale nie zdradziła mu kim dla niego jest. Prawdę ujawniono dopiero w dniu jej 70 urodzin, kiedy Mario był już czterdziestodwuletnim mężczyzną.

Metoda Montessori

Przełomowym wydarzeniem w karierze Marii Montessori było otwarcie w 1907 roku pierwszego Domu Dziecięcego w najuboższej dzielnicy Rzymu – San Lorenzo, którym Montessori pokierowała. W dwa lata opisała swoje metody nauczania.  Maria zachęcała, aby dać dzieciom prawo do swobodnego rozwoju, w którym ich naturalna ciekawość nie będzie krępowana klatkami szkolnych ławek. Wychowywanie w przyjaznej przestrzeni, z poszanowaniem godności i autonomii dzieci, które decydowały same o sobie już na wczesnym etapie swojego rozwoju, ukształtowało osobowości wielu innowatorów. Wśród najsłynniejszych absolwentów szkół podstawowych prowadzonych metodą Montessori znajdują się m.in.: Gabriel Garcia Marquez (światowej sławy pisarz i noblista), Katherine Graham (wydawca”Washington Post”) , Peter Drucker (ojciec nowoczesnej gospodarki, ekonomista), Jimmy Wales (założyciel Wikipedii), Will Wright (twórca gry „The Sims”), Larry Page i Sergey Brin (założyciele Google’a), Jeff Bezos (założyciel i dyrektor generalny Amazon.com).

Portret: Maria Montessori i jej szkoła
Metody Marii Montessori znane są na całym świecie

 

Sekret Marii

W czerwcu wydawnictwo Znak wydało tłumaczenie powieści Laury Baldini „Sekret Marii. Życie, miłość i pasja Marii Montessori”. Bohaterkę poznajemy w 1894 roku, a więc jeszcze jako studentkę medycyny na rzymskim Università „La Sapienza”, która pełna obaw wybiera się na zajęcia z anatomii do uniwersyteckiego prosektorium. Laura Baldini próbuje opowiedzieć o okresie w życiu Marii, który ją ukształtował i zainspirował do pracy. W tym celu kreuje tragiczną historię drugoplanowej bohaterki powieści, fikcyjnej postaci, pierwszej pacjentki Marii Montessori. Signora Rana wraz z siedmiorgiem dzieci i mężem alkoholikiem zamieszkuje jeden z walących się baraków w dzielnicy San Lorenzo – tej samej, w której za czternaście lat powstanie pierwsza szkoła prowadzona przez Montessori, słynna Casa dei Bambini. Akcja powieści kończy się w 1902 roku. Maria, która jest już znaną w Europie lekarką, planuje rozpoczęcie kolejnych studiów – tym razem  pedagogiki i psychologii. Chce opracować autorską metodę wychowawczą i sprawić, by „szkoły stały się miejscami, w których panuje radość”. Resztę tej historii dopisali wychowankowie montessoriańskich placówek.

 

portrety: maria montessori i jej szkoła

 

Maria Tekla Artemisia Montessori

Urodziła się 31 sierpnia 1870 roku w Chiaravalle we Włoszech. Jej ojciec był urzędnikiem resortu finansów. Oboje rodziców byli dobrze wykształceni, w związku z czym kładli również nacisk na edukację Marii. Przez pracę ojca często zmieniała miejsce zamieszkania. 

Niektóre źródła podają, że w szkole nie osiągnęła wybitnych wyników, jednak skończyła ją z dobrymi ocenami. Po ukończeniu szkoły średniej wybrała studia medyczne, które nie były popularnym kierunkiem wśród kobiet w tamtych czasach. 

Źródło: Wikipedia

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *