kobieca alchemia wina
Jeszcze do niedawna to mężczyzna decydował w restauracji, które wino wybrać. To jemu kelner nalewał je do kieliszka, aby mógł sprawdzić i podjąć ostateczną decyzję. Dziś te czasy na szczęście już mijają. To kobiety mogą same decydować i same wybrać, co będą pić do kolacji. Coraz więcej z nich decyduje się także zostać sommelierem, a raczej sommelierką. Jak wygląda kobieca alchemia wina? Sprawdź sama!
co czuje kobieta?
W świecie producentów wina kobiety radzą sobie coraz lepiej. Ich pozycja jest mocniej ugruntowana m.in. dzięki włoskiemu stowarzyszeniu Le Donne del Vino, które niedawno obchodziło swoje 25-lecie. Coraz głośniej jest także o sukcesach kobiet na Mistrzostwach Polski Sommelierów, a Międzynarodowy Konkurs Kobiety i Wina Świata w Monako cieszy się dużą popularnością. Obecność płci pięknej w przemyśle zdominowanym dotychczas przez mężczyzn nie powinna jednak nikogo dziwić. Badania na uczelniach Yale School of Medicine i Clinical Smell and Taste Research Center na Uniwersytecie Pensylwania, dowiodły, że kobiety mają lepszy niż mężczyźni zmysł powonienia i smaku. Mimo, że sztuka winiarska to nie wyścigi, to kobiety szybciej rozpoznają zapach oraz sprawniej rozróżniają paletę niuansów smakowych. Kobiety stanowią także 65% grupy określanej terminem „supertasters” – osób zdolnych do wnikliwej analizy zmysłowej. „W większości przypadków, nawet jeśli za zakupy płacą mężczyźni, wina wybierają kobiety” – mówi Monika Bielka-Vescovi, założycielka Szkoły Sommelierów.
zawód: sommelierka
W londyńskiej restauracji Murano, która znajduje się na Covent Garden, dzielnicy znanej ze spotkań artystów, muzyków i osób związanych ze sztuką, Anna Botting została wyznaczona na głównego sommeliera. Jej historia zaczęła się w Polsce, gdzie studiowała socjologię na Uniwersytecie Szczecińskim, jednocześnie doszkalając swoją wiedzę enologiczną na pokładach luksusowych statków. Mieszkała we Włoszech, Francji i Hiszpanii, w każdym z krajów poznając różne typy win i szczepów winorośli. Wiedza i „nos” Anny zostały docenione w topowych brytyjskich restauracjach, między innymi u Gordona Ramsaya i w Le Manoir aux Quat’Saisons, gdzie pracowała. Anna posiada znakomite referencje, a jej entuzjazm dla dobrego wina jest zaraźliwy.
Z winem w bagażniku
W Londynie mieszka jeszcze jedna specjalistka. Jest nią Ruth Spivey. Po 10 latach przemierzania świata jako modelka, Ruth rozpoczęła karierę sommelierki, zaczynając pracę w miejscach takich jak zarządzane przez Anthony’ego Demetre i Willa Smitha restauracje Arbutus i Wild Honey. W czasie egzaminów WSET (Wine & Spirit Education Trust), była związana z niezależną sprzedażą wina w dziale handlu i zaopatrzenia. W 2013 roku Ruth wkroczyła na rynek jako niezależny sprzedawca i założyła degustacyjny klub nocny Flight Club oraz uliczny bar z winami Street Vin. W tym samym czasie rozpoczęła zdobywającą popularność degustację win w bagażniku (Wine Car Boot). Odbywające się dwa razy w roku wydarzenie służy promocji niezależnych londyńskich producentów. Tajemnicą sukcesu Ruth jest przystępność „Zawsze staram się używać prostego języka, a unikać fachowego słownictwa i not degustacyjnych. Wszystko opiera się na odczuwaniu smaku i zapachu, ale niestety nie wszyscy mogą od razu je rozpoznać i nazwać”. Brytyjka konsultuje także karty win w Rotorino, włoskiej restauracji w Dalston, której właścicielem jest Stevie Parle oraz w jego w nowo otwartej restauracji CRAFT w Londynie.
Zaszczepiona miłość
Rodzice Stephanie Jordan zajmowali się handlem winami i wyrobami spirytusowymi. Niedaleko pada jabłko od jabłoni – Stephani także stała się ekspertem w tej dziedzinie, zdobywając doświadczenie na całym świecie. Swoje kwalifikacje WSET uzyskała podczas studiowania w Lyonie, w którym równocześnie pracowała podczas prestiżowego festiwalu win Burgundii. Po nauce we Francji, Stephanie studiowała enologię win indyjskich w Nowym Delhi. W 2009 roku rozpoczęła współprace z Diageo, producentem alkoholi premium, gdzie zaczynała jako młody talent, będąc beneficjentką europejskiego programu dla absolwentów. Firma zapoznała ją z produkcją w zakładach Zacapa w Gwatemali, Don Julio w Meksyku i Katel One w Holandii. Jakość i dziedzictwo ginu Tranqueray, produkowanego przez Diageo, rozbudziły w Stephanie zamiłowanie do mocnego trunku i jego historii, zapewniając jej obecną posadę Światowego Ambasadora marki Tanqueray.
Wino w centrum uwagi
Julia Oudell wychowała się w malowniczej miejscowości Pau we Francji. W restauracji i hotelu, które prowadzili jej rodzice, próbowała i poznawała nowych smaków win oraz potraw. Wakacyjna praca w rodzinnej firmie dała jej doświadczenie i wgląd w to, jak funkcjonuje branża. W 2009 roku Julia uzyskała tytuł najlepszej studentki we Francji w dziedzinie Sommelier, co dało jej możliwość pracy w najlepszych restauracjach. Obecnie nadzoruje dobór wina w Compagnie des Vins Surnaturels w Londynie i w Experimental Beach na Ibizie. Julia wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów – często spędza czas przy barze z winami i pyta gości o ich preferencje, aby pomóc im w wyborze. CVS oferuje również dobrej jakości wina od niezależnych producentów, których Julia znajduje podróżując dookoła Francji i nie tylko. Francuzka podkreśla, że każdy dzień jest dla niej inny, ale gdziekolwiek na świecie akurat się znajduje, jej życie krąży wokół jednego – wina.
Siła tkwi w delikatności
Coraz częściej kobiety wybierają pracę w przemyśle winiarskim z oczywistą korzyścią dla branży. „Troszczymy się o wino jak o dziecko, nie zależy nam tak jak mężczyznom na rywalizacji, braniu udziału w zawodach, na medalach i zaszczytach. Zresztą zawsze wolę, żeby wino mnie uwodziło, a nie tylko pokazywało siłę” tak różnice w postrzeganiu wina przez kobiety i mężczyzn postrzega Delia Viader.