Historia białej koszuli
Mało kto zdaje sobie sprawę, że koszula to jeden z najstarszych elementów garderoby. Noszono ją już w średniowieczu, jednak pełniła inną funkcję niż obecnie. Stanowiła część bielizny, której pod żadnym pozorem nie wolno było pokazywać. Dopiero w XVIII wieku zaczęto eksponować bogato zdobione kołnierze. Z czasem jej funkcja uległa transformacji – z niewidocznego elementu bielizny stała się częścią stroju. Publicznie, pierwsza w koszuli pokazała się francuska cesarzowa Eugenia. To ona wprowadziła ją do świata damskiej mody. Noszenie białej koszuli było luksusem, na który pozwolić sobie mogła tylko dobrze urodzona lub zamożna kobieta. Nieskazitelna biel stała się symbolem wysokiej pozycji społecznej.

Podstawa dress code’u
Biała koszula to niezastąpiony element garderoby każdej kobiety biznesu. Profesjonalny i elegancki wygląd zapewni taliowany model z kołnierzem na co najmniej 2 cm stójce. Pozwala to na  swobodne ułożenie kołnierzyka tak, by staranie się prezentował, a jego wyłogi znajdowały pod klapami marynarki. Najbardziej szykowny wariant białej koszuli to model z zakrytą plisą oraz mankietem na spinki. Taka koszula, w połączeniu z elegancką spódnicą nadaje się na okazje wymagające wyszukanego stroju.

Biała koszula w roli koszuli nocnej. Kadr z filmu „Śniadanie u Tiffaniego”.

Niezastąpiona w garderobie
Biały klasyk jest ratunkiem każdej kobiety w kryzysowej sytuacji,  gdy nie wie co na siebie włożyć. To ponadczasowy element garderoby nadający się na każdą okazję. Wyjątkowo trafne jest porównanie jej do czystego płótna malarskiego. W końcu biała koszula pozwala stworzyć stylizację w dowolnym stylu. Wszystko zależy od dopasowanych do niej pozostałych ubrań i dodatków. Zastosowanie męskiej koszuli w damskiej garderobie, do perfekcji opanowała Audrey Hepburn. W filmie „Śniadanie u Tiffaniego” długi, prosty model z ozdobnym żabotem zastępuje jej piżamę. Czy to nie najlepszy sposób, by zaraz po przebudzeniu prezentować się szykownie?

Ikona stylu, Alexa Chung, w minimalistycznym wydaniu.
Źródło: Pinterest

Ikona stylu
Hiszpański dyplomata Salvador de Madariaga powiedział kiedyś: „Elegancja w ubiorze zdradza elegancję intelektualną”. Czy istnieje bardziej stylowy, a zarazem piękny w swej prostocie element garderoby niż biała koszula? Klasyczny model w połączeniu z jedwabną apaszką przewiązaną wokół szyi gwarantuje wygląd niczym milion dolarów. Drogie Panie – w Nowym Roku życzę nam więcej odwagi do zadawania szyku każdego dnia!

 

UDOSTĘPNIJ
Skip to content