Choć mogłoby się wydawać, że czasy stereotypów poszły już dawno w odstawkę, niestety zupełnie tak nie jest. W dalszym ciągu, czasem nawet mimowolnie, patrzymy na świat i ludzi przez przestarzałą zasłonkę stereotypowych bzdur. W wywiadzie dla portalu GentleWoman Polska Beata Talda opowiada o swoim spostrzeżeniu na stereotypy na temat kobiet. Ile razy można usłyszeć, że coś nie wypada? Coś zrobić się powinno, ubrać się należy odpowiednio, a dziewczynce to przecież nie przystoi…
Spis treści:
- Wpływ stereotypów na społeczeństwo?
- Najbardziej popularne stereotypy
- Kim jest Beata Talda?
- Stop dla ograniczeń dla kobiet
- Młode pokolenie asertywności
Wpływ stereotypów na społeczeństwo?
Wedle psychologii społecznej stereotypy to uproszczone wyobrażenia, przekonania o konotacjach emocjonalnych i oceniających. Często pełnią one rolę usprawiedliwiającą własne przekonania i osądy na temat danej grupy. Sprawiają one, że można się poczuć swobodnie w grupie osób o tych samych poglądach i zakorzenionych stereotypach. Jaki jednak mają wpływ na społeczeństwo?
Stereotypy sprawiają, że często wyrażamy swoje myśli bez ich uprzedniego przemyślenia, co nierzadko jest krzywdzące dla naszego rozmówcy. Etykietujemy ludzi, ich postrzeganie świata i zachowanie. Dzieje się to nawet kiedy dana osoba nie jest nam znana. Stereotypy dotyczą zachowań, charakteru, płci, sposobu prowadzenia życia czy oczywiście wyglądu.
Najbardziej popularne stereotypy
Stereotypy zakorzenione są często za sprawą kultury, regionu czy historii danego kraju. Dalego też tak często możemy spotkać się z obraźliwymi stereotypami na temat ludzi pochodzących z innych krajów. Nie brakuje także stereotypów na temat kobiet. Kobiety nie nadają się do pracy w „męskich” zawodach, mężczyźni są mądrzejsi niż kobiety, kobiety są słabymi negocjatorkami, kobiety nie mają zdolności przywódczych… i można tak wymieniać w nieskończoność. Całe szczęście feministki i feminiści do tej pory walczą o równouprawnienie i zaprzestanie rozprzestrzeniania stereotypów.
Kim jest Beata Talda?
Beata Talda to polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, prezenterka telewizyjna oraz mistrzyni mowy polskiej. Działa aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie uchyla rąbka tajemnicy o nowych projektach zawodowych czy też życiu prywatnym. Jest kobietą niezwykle inteligentną, o bardzo otwartym spojrzeniu na świat.
Przeczytaj także: Feminizacja zawodów na rynku pracy. Gdzie jest miejsce dla kobiet?
Stop dla ograniczeń dla kobiet
W wywiadzie dla portalu GentleWoman Polska Beata Talda opowiedziała o swoim postrzeganiu kobiet mieszkających w Polsce.
„Wychowanie związane z naszym kościołem niestety nie daje kobietom skrzydeł, nie mogą ich rozwinąć. Na szczęście rosną nam nowe pokolenia dziewczyn, które już wiedzą, że nie można ich ograniczać, że nic nie można im nałożyć. Same mogą decydować o swoim życiu. Nie rozumiem dlaczego kobieta musi cały czas słyszeć, że coś powinna, czegoś nie powinna, coś jej wypada, coś nie wypada. Póki się kogoś nie krzywdzi, to wszystko wypada! Cały czas żyjemy w mnóstwie stereotypów, które niestety nami kierują. Czasem się też sama na nich łapie, chociaż walczę z tym i jestem zwolenniczką, żebyśmy wyrzucały ze swojej głowy takie wdrukowane kalki, bo właśnie chodzi o tą swobodę – żyj i daj żyć innym. Myślę, że kobiety dzisiaj w Polsce już coraz częściej zdają sobie z tego sprawę.”
Młode pokolenie asertywności
Młode pokolenia charakteryzują się dużym poziomem świadomości, a co za tym idzie – asertywności. Nie pozwala sobie na narzucanie ram, zasad niczym nie popartych i dążą do otwartości umysłu i świata. Pozostaje więc mieć nadzieję, że stereotypy za niedługo staną się absolutnym przeżytkiem i przejdą do historii.