Zmarszczki mimiczne to temat rzeka. Chociaż pojawiają się już bardzo wcześnie, nawet po 20 roku życia, wcale nie musimy ich akceptować. Współczesna medycyna estetyczna wychodzi na przeciw oczekiwaniom wszystkich kobiet i ma na to rozwiązanie. Skąd się biorą i jak z nimi skutecznie walczyć? Dowiesz się z naszego cyklu „Zmarszczki mimiczne” – część II. 

 

nie taki botoks straszny

Na szczęście mamy skuteczną broń. Jedyną skuteczną terapią zmarszczek mimicznych jest zastosowanie toksyny botulinowej (BTX-A) w celu czasowego i stu procentowo odwracalnego porażenia mięśni mimicznych twarzy. Wracając do naszych wytworów wyobraźni BTX-A to nic innego jak nożyczki, które przetną czasowo nadmiernie ściągniętą i splątaną taśmę w naszych pięknych zasłonach. Porażenie mięśni natomiast, to „wciągnięcie wtyczki z gniazdka”. Bardzo ważnym jest fakt, iż zawsze możemy ponownie wszyć taśmę do tkaniny zasłonowej oraz wyciągniętą wtyczkę ponownie do gniazdka po czasie włożyć. Identycznie jest z toksyną botulinową – raz zastosowana nie oznacza, że efekt będzie na zawsze. Włókna nerwowe się zregenerują i siła mięśnia powróci. Z jednej strony jest to mało pożądane przez Pacjentów, gdyż zadowoleni ze swojego świeżego i młodszego wyglądu chcieliby go utrzymać już na zawsze, z drugiej strony jest o gwarancja bezpieczeństwa produktu. W razie jakiegokolwiek powikłania – wiemy, że z czasem ono w całości ustąpi. Pamiętajmy, że w medycynie estetycznej nic co jest na stałe nie jest bezpieczne z najprostszej przyczyny przede wszystkim – nigdy nie wiemy jak z daną zmianą będziemy się czuć, czy będziemy się sobie podobać – mając gwarancję odwracalności śmielej możemy podejmować decyzje o pewnych zabiegach.

dokumentacja medyczna 1
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

 

co to toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa najczęściej potocznie nazywana jest botoxem. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy jej preparat, który pojawił się na rynku, istniejący ponadto do dzisiaj i cieszący się największą popularnością nosi nazwę handlową BotoxÒ (VistabelÒ – większa pojemność fiolki). Inne preparaty zawierające BTX-A to m. in. AzzalureÒ, DysportÒ, BocoutureÒ, XeominÒ i in. Jest to jeden z najstarszych i najlepiej przebadanych preparatów jakimi dysponuje medycyna estetyczna. Zanim odkryto zastosowanie kosmetyczne, z powodzeniem używana w medycynie była w terapii m. in. takich schorzeń jak:

  • porażenie mózgowe,
  • kurcz powiek,
  • dystonia szyjna oraz ogniskowa,
  • kurcz połowiczy twarzy,
  • spastyczność mięśniowa,
  • zez,
  • przykurcze mięśniowe kończyn.

skąd się wziął botoks?

To właśnie leczenie zeza spowodowało zaistnienie BTX-A w świecie upiększania i dynamiczny rozwój tej gałęzi medycyny – medycyny estetycznej. Pewien lekarz okulista prowadzący swoją praktykę z żoną – chirurgiem plastycznym, zauważyli u Pacjentów poddanych terapii zeza przy użyciu BotoxÒ odmłodnienie rysów twarzy. Zaskoczeni takimi efektami zgłosili fakt do producenta i tak rozpoczęto badania nad kosmetycznym zastosowaniem preparatów toksyny botulinowej. Miało to miejsce ponad 60 lat temu. Ta odległa rama czasowa czyni ten preparat najbezpieczniejszym, najlepiej przebadanym asem w rękawie lekarza medycyny estetycznej.

Pamiętajmy jednak, że aby zabieg nosił miano bezpiecznego, musi być wykonywany przez lekarza z doświadczeniem i przede wszystkim odpowiednim wyszkoleniem. Żadna inna osoba nie jest upoważniona do podawania BTX-A, gdyż jest to lek wydawany tylko i wyłącznie na receptę. Po iniekcji toksyna zaczyna działać mniej więcej w piątej dobie, a szczyt swojego działania ustala się na poziomie czternastej doby. Dlatego też wszelkie wizyty kontrolne oraz ewentualna drobne korekty odbywają się nie wcześniej niż po dwóch tygodniach od zabiegu. Zabieg nie należy do bolesnych i trwa maksymalnie pół godziny (wliczając w to czas, kiedy lekarz przygotowuje odpowiednią ilość i rozcieńczenie preparatu). Po przygotowaniu Pacjenta (wnikliwym wywiadzie lekarskim oraz świadomej zgodzie Pacjenta, sporządzeniu dokumentacji fotograficznej przed zabiegiem, dokładnym określeniu punktów wkłucia, dezynfekcji pola zabiegowego) przystępujemy do wstrzyknięcia preparatu. Po zabiegu bardzo ważne jest i o tym zawsze informuje lekarz, iż:

  • przez 4 godziny bezpośrednio po wstrzyknięciu staramy się głowę utrzymywać w pozycji pionowej
  • w dniu zabiegu kategorycznie rezygnujemy z lotów samolotem po iniekcji
  • nie spożywamy danego dnia alkoholu (nawet w dawkach „symbolicznych”)
  • unikamy w danym dniu sytuacji wymagających wysiłku fizycznego J
Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

 

Jakie są wskazania do zastosowania BTX-A?

Jakie są wskazania do zastosowania BTX-A?

Do najczęstszych i podstawowych miejsc, gdzie stosujemy toksynę botulinową zaliczamy:

  • zmarszczki okolicy międzybrwiowej – glabella („lwia zmarszczka”)
  • zmarszczki poprzeczne czoła
  • zmarszczki okolicy zewnętrznego kąta oka („kurze łapki)

Do innych miejsc, mniej popularnych możemy zaliczyć:

  • zmarszczki nosowo-wargowe
  • zmarszczki nad górną wargą („zmarszczki palacza”, „kod kreskowy”)
  • zmarszczki szyi i obręczy szyjnej
  • asymetrie twarzy
  • nadmiernie eksponowane dziąsła przy uśmiechu („uśmiech dziąsłowy”)
  • nadmierne pocenie się

Skoro mamy wskazania, to są i przeciwwskazania…
Do bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu zaliczyć możemy:

  • ciążę
  • karmienie piersią
  • zaburzenia w połączeniach nerwowo-mięśniowych (miastenia gravis, miopatie)
  • terapia aminoglikozydowa oraz stosowanie leków „zwiotczających”
Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

 

czy coś może pójść nie tak?

Do najczęstszych skutków ubocznych zabiegu możemy zaliczyć zasinienie okolicy podania. Jest to stosunkowo niegroźne powikłanie, które z czasem ustępuje samoistnie. Jedynym dyskomfortem jest defekt estetyczny, gdyż są to zazwyczaj miejsca widoczne. Do działań niepożądanych, które stanowią znikomy odsetek niepowodzeń należy włączyć opadanie powiek, opadanie lub przekrzywienie brwi, niewłaściwa pozycja brwi, a także podwójne widzenie. Jednak ryzyko tych powikłań maleje znacznie jeżeli na zabieg udajemy się do zaufanego lekarza, który pracuje oryginalnymi preparatami. Odwracalność zabiegu daje również pewną dozę bezpieczeństwa, gdyż w razie wystąpienia jakiegokolwiek powikłania, doskonale zdajemy sobie sprawę, że jest to kwestia czasu.

O czym powinniśmy pamiętać, aby cieszyć się efektem jak najdłużej?

Dawka zastosowanego preparatu powinna być jak najmniejsza, a przerwy pomiędzy kolejnymi wstrzyknięciami maksymalnie wydłużane (graniczne minimum to 3 miesiące od poprzedniego zabiegu). Warto o tym pamiętać, gdyż popadając w sieć „uzależnienia” od zabiegu w tym wypadku powodujemy z czasem skutek odwrotny. Niestety preparat zadziała w końcu jak szczepionka i dawki kosmetyczne przestaną przynosić korzystne efekty w postaci poprawy naszego wyglądu. Prowadzi to do frustracji Pacjentów i próby wymuszania na lekarzach stosowania co rusz to większej dawki. Wystarczy racjonalnie korzystać z dóbr jakie niesie nam medycyna estetyczna, a na pewno będziemy cieszyć się pięknym i młodym wyglądem przez lata! Bardzo ważne jest również, żebyśmy pamiętali o tym, że „botox” nie zawsze jest jedyny w planie leczenia nawet zmarszczek mimicznych. W momencie kiedy mamy do czynienia ze stadium III lub IV wg skali Glogau, skuteczna okaże się dopiero terapia skojarzona, czyli połączenie kilku różnych zabiegów kolejno po sobie.

Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

Zmarszczki mimiczne – część II
Zdjęcie jest częścią dokumentacji medycznej dr Natalii Stachery i nie należy go kopiować.

 

UDOSTĘPNIJ