Sztuka nakrywania do stołu

Kiedy organizujemy kolację dla przyjaciół czy wydarzenie dla rodziny, najmniejszym problem jest znalezienie inspiracji i odpowiednich przepisów. Wyjątkowy klimat zapewnią nam świece, piękny obrus i świeże kwiaty. Nadszedł jednak czas, by wrócić do podstaw, a ściślej – do zasad jak estetycznie i prawidłowo nakryć do stołu. Bez względu na to czy zapraszamy do domu gości na wykwintną kolację, czy tylko przygotowujemy posiłek dla rodziny – prawidłowe nakrycie stołu jest jednakowo ważne, a podstawowe zasady takie same. Dlatego mamy dla Was małą ściągawkę: jak prawidłowo nakryć do stołu?
sztuka nakrywania do stołu
Źródło: RiE World
Pierwsza zasada Skomplikowane nakrycia stołu funkcjonują tylko po to, by ułatwić proces obsługi gości. To dlatego podczas uroczystych przyjęć i bankietów wciąż wykorzystujemy „staromodne” schematy. Pierwsza zasada, zarówno dla tych, którzy nakrywają do stołu, jak i dla tych, którzy przy nim siedzą, mówi, iż sztućce układamy w takiej kolejności w jakiej będą używane. Najdalej od talerza znajdują się sztućce, które będą używane jako pierwsze. Nawet laik sztuki savoir-vivre, znając tylko tę zasadę, zawsze będzie wiedział jak używać poszczególnych sztućców. Obrus Poza tym, że obrus musi być czysty, a zastawa lśniąca, warto pamiętać o trzymaniu się stylu. Jeśli używana zastawa jest wzorzysta obrus powinien być jednolity, dobrany kolorem do zastawy. Jeśli zastawa jest gładka możemy dobrać obrus we wzory lub z lekką teksturą. Obrus powinien zwisać z każdej strony stołu równo, przynajmniej po 20 cm. Jeszcze lepiej gdy będzie sięgać siedliska krzesła. Ciekawostką jest, że zagnieceń obrusu powstałych w wyniku składania nie trzeba prasować, ponieważ uważa się, że podkreślają one świeżość.
stół
Źródło: RiE World
Przestrzeń osobista Przy stole każda osoba powinna mieć dla siebie przestrzeń około 50cm, idealnie 70 cm. Pozwoli to na swobodne spożywanie posiłku i operowanie sztućcami. Serwetki Są niezbędne na każdym stole. Służą nie tylko jako dekoracja, ale także do celów higienicznych. Na uroczyste, ważne spotkania, najlepsze będą serwetki z materiału. Pamiętajmy, że takie serwetki kładziemy na kolanach przed rozpoczęciem posiłku. Pierwszą osobą z towarzystwa, która po nią sięga, jest gospodarz (lub gospodyni) spotkania: daje tym samym znak innym gościom, aby zrobili to samo. Po użyciu serwetki (tj. po osuszeniu kącików ust oraz po wytarciu palców) za każdym razem odkładamy ją na kolana. Serwetki dobieramy do innych elementów dekoracyjnych stołu. Według zasady serwetki układamy po lewej stronie talerza, ale kierując się estetką powstało dużo rożnych wariacji na temat jak ułożyć serwetki i gdzie mają leżeć. Warto pamiętać, że po zjedzeniu posiłku odkładamy je po prawej stronie.
kwiaty na talerzu
Źródło: RiE World
Zastawa Zastawę układamy równo 2 cm od krawędzi stołu. Najpierw układamy talerz obiadowy, a na nim w zależności od rodzaju przejęcia i podawanych potraw, talerz sałatkowy i/lub głęboki talerz do zupy. Talerzyk do pieczywa układamy po lewej stronie. Nóż do masła układamy na talerzyku do pieczywa, ostrzem w lewą stronę  Łyżeczka do kawy/herbaty powinna leżeć na spodku, po prawej stronie filiżanki. Sztućce Sztućce układamy w takiej kolejności w jakiej będą używane. Najdalej od talerza znajdują się sztućce, które będą używane jako pierwsze. Widelce układamy z lewej strony nakrycia, noże i łyżkę do zupy z prawej, a łyżeczkę de deseru nad talerzem. Jeśli jednym z dań jest ryba, podajemy do niej specjalny nóż służący nie do cięcia mięsa, a do zdejmowania skóry. Szkło Kieliszek do wody, wina i wódki układamy nad talerzem po prawej stronie, w kolejności od najmniejszego do największego, z lewej ku prawej stronie.
gotowa zastawa
Źródło: RiE World
Artykuł pochodzi i został opublikowany w pierwszej kolejności na stronie rie-world.com. Polecamy również
UDOSTĘPNIJ
Skip to content