Medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna święcą triumf w dzisiejszych czasach. Szacuje się, że rocznie około 1 miliona osób w Polsce poddaje się tym zabiegom, z czego zdecydowaną większość stanowią kobiety. Jest jednak jeszcze jedna gałąź, o której nie mówi się głośno – ginekologia plastyczna. Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest labioplastyka, czyli zmiana kształtu i rozmiaru warg sromowych mniejszych. Fanaberia czy konieczność? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że powstaje e-book dr Dawida Serafina o tym samym tytule na temat budowy warg sromowych i labioplastyki. Dlatego właśnie redakcja GentleWoman postanowiła przyjrzeć się temu tematowi głębiej, w związku z czym przygotowaliśmy specjalny cykl o zdrowiu miejsc intymnych.
Jak zbudowana jest pochwa?
Pozornie proste pytanie, rodem z podręcznika od biologii, jednak wbrew pozorom bardzo często zadawane w sieci internetowej. Wiele kobiet wciąż nie wie, jak zbudowana jest pochwa, stąd większość problemów, z którymi się borykają. Redakcja GentleWoman sprawdziła zapytania w wyszukiwarce Google i wynika z nich, że hasła takie jak srom, wagina grafika, wagina motyl, labioplastyka oraz prawidłowe wargi sromowe to ponad 20 tysięcy zapytań miesięcznie. Być może edukacja w tym zakresie powinna być znacznie bardziej rozbudowana, aby kobiety mogły wcześniej wykryć fakt, że istnieją jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie ich miejsc intymnych, a tym samym udać się do specjalisty po pomoc.
Pochwa to końcowy odcinek całego układu rozrodczego kobiety. Składa się z tkanki mięśniowo-błoniastej. Jest bardzo rozciągliwa, aby mogła spełniać wszystkie swoje funkcje, w tym wydanie na świat potomstwa. Jej wewnętrzna część jest naturalnym przedłużeniem macicy, natomiast na zewnątrz otoczona jest przez wargi sromowe. Przez swoją budowę narażona jest na różnego rodzaju infekcje oraz podrażnienia. Dlatego też często pada pytanie „czy moje wargi sromowe są w porządku?” Skóra warg sromowych jest cienka, często w ciemniejszym kolorze (fioletowym lub brązowym). Ich kolor wynika z faktu, że są mocno ukrwione. Dodatkowo wargi sromowe mniejsze nie posiadają ani gruczołów potowych ani włosów. Końce przednie warg sromowych dzielą się na dwie części i kończą się u podstawy łechtaczki, tworząc wędzidełko łechtaczki.
Labioplastyka potrzebna od zaraz
Jeszcze kilka lat temu sądzono, że zabiegom ginekologii plastycznej poddawane są kobiety rozwiązłe, prowadzące bujne życie erotyczne. Na szczęście coraz głośniej mówi się o tym, że problemy z wyglądem miejsc intymnych mogą dotykać większości kobiet. Przerośnięte wargi sromowe i napletek łechtaczki często są wynikiem przebytych porodów, menopauzy lub uwarunkowań genetycznych. Problem ten dotyczy również nastolatek, które uskarżają się na dolegliwości bólowe podczas zajęć wychowania fizycznego w szkole, uprawiania gimnastyki lub jazdy konnej. To nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim ból i cierpienie każdego dnia. Zarówno te fizyczne, jak i psychiczne. Kobiety, które wymagają zabiegu labioplastyki narażone są na otarcia i zranienia nawet podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak jazda na rowerze, uprawianie seksu, a nawet w czasie noszenia obcisłej bielizny! Bikini nie wchodzi w grę… „Przerośnięte wargi wywołują bolesne otarcia okolic intymnych, czasem nawet pęknięcia. Niemożność noszenia bielizny, dyskomfort odczuwany nawet w czasie tak zwyczajnych czynności jak jazda na rowerze. To problem, który bardzo często wyłącza kobiety z normalnego funkcjonowania (…)” mówi ekspert, dr Dawid Serafin. Sprawia to, że pojawiają się kompleksy i zaniża się ich poczucie własnej wartości. Rezygnują ze zbliżeń z partnerem, a często również towarzyszy temu depresja.
Wiele problemów z tym związanych pojawia się jeszcze na etapie dorastania. „Brakuje edukacji, przez co temat przerostu jest trochę tematem tabu. Matki nie rozmawiają o tym z córkami. Kobiety boją się szukać pomocy. A jeśli już próbują np. u lekarza ginekologa, ten często jedynie rozkłada ręce i mówi np. że tak już musi być (…)” mówi jeden z chirurgów ginekologów, dr Dawid Serafin. Jego zdanie na ten temat podziela psycholożka, Zuzanna Butryn „Często kwestie okołoseksualne są w polskich domach tematem tabu. A o wizycie u ginekologa, dojrzewaniu czy zmianach w ciele po prostu trzeba rozmawiać. Używać profesjonalnego języka, aby młoda kobieta mogła przygotować się na to, co dzieje się z jej ciałem i była świadoma zmian (…) Warto edukować dziecko, dlaczego tak potrzebne nam wszystkim są badania profilaktyczne. To mama powinna nauczyć córkę dyscypliny w regularnych badaniach, już od najmłodszych lat. Pamiętajmy też, że ona bywa najczęściej wzorem dla córki (…)”
Życie po zabiegu
Labioplastyka potrafi skutecznie odmienić życie każdej kobiety. Dobrze wykonany zabieg przynosi trwałą ulgę i uśmierza ból. Zmienia się wszystko, nie tylko wygląd miejsc intymnych, ale przede wszystkim samopoczucie. Należy pamiętać, że kompleksy potrafią naprawdę zrujnować życie. Poza tym kobiety, które decydują się na zabieg labioplastyki znacznie rzadziej łapią różnego rodzaju infekcje intymne, co również podnosi ich poziom życia.
A seks? Nagle nawet seks po trójce dzieci może cieszyć, jak przed pierwszą ciążą! Zwiększają się doznania intymne podczas zbliżeń. Są one odczuwalne nie tylko dla kobiety, ale również dla jej partnera.
Prawdy i mity
Prawdą jest, że zabieg labioplastyki nie jest fanaberią. Mimo, że wykonywany jest w ramach ginekologii estetycznej, to nie o samą estetykę tu chodzi. Jest to zabieg medyczny, który ma poprawić jakość życia oraz odbudować zdrowie (także psychiczne) kobiety.
Kolejną prawdą jest fakt, że nie ma jednoznacznej ceny za tego typu zabiegi. W zależności od miasta, w którym jest wykonywany może się wahać w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Dodatkowo cena zależna jest również od wybranej metody, doświadczenia lekarza i rozległości problemu, z którym Pacjentka zgłasza się na wizytę.
Mitem jest natomiast to, że jest to zabieg, który może wykonać każdy i wszędzie. Jest to zabieg bardzo skomplikowany, wymagający ogromnej wiedzy i doświadczenia ze strony lekarza ginekologa. Ściany pochwy są bardzo unerwione i każde nieprawidłowe cięcie może doprowadzić do utraty czucia w tym miejscu, co nie tylko nie poprawi sytuacji zdrowotnej pacjentki, ale dodatkowo ją pogorszy.
I tu pojawia się kolejny mit, że labioplastykę zawsze wykonuje się tak samo i przy użyciu tej samej metody. Jest wiele dostępnych metod wykonywania tego skomplikowanego zabiegu, jednak nie każda z nich jest bezpieczna i przewidywalna dla pacjentki. Wśród metod używanych podczas zabiegu wymienia się: wedge (klinowa resekcja), trim (usunięcie brzegów warg sromowych), fenestracji (wycięcie skóry, gdzie jest najmniej unerwiona), metoda Munhoza, metoda Maasa-Hage’a, metoda Choi’a, metoda Cao, metoda hockey-stick i technika Dewedge. Każda kobieta jest inna. Każda pochwa wygląda inaczej. W związku z tym każda procedura powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb.
(Nie)bezpieczny zabieg
Przy wyborze kliniki i lekarza warto dokładnie sprawdzić, w jaki sposób wykonywany jest zabieg. Ma to ogromne znaczenie. Większość lekarzy odcina brzeg wargi sromowej, aby ją zmniejszyć. Przez to często powstaje znieczulica w tym miejscu, a sama pochwa po wygojeniu ma brzydki, nieestetyczny wygląd. Poza tym lekarze wykonują zabieg cięcia skalpelem, a następnie brzeg zaszywają przy pomocy nici chirurgicznych. Może to doprowadzić do rozejścia się rany i krwotoku. Jednak najgorszym możliwym rozwiązaniem jest zbyt duże wycięcie ścian pochwy, co później jest teoretycznie nie do naprawienia.
Właśnie, teoretycznie. Bo w Polsce wbrew pozorom mamy wielu dobrych specjalistów w dziedzinie operacji warg sromowych mniejszych. Tylko jak znaleźć dobrego lekarza? Wśród nich można wymienić między innymi dr n. med. Rafała Kuźlika, dr n. med. Małgorzatę Uchman-Musielak, dr n. med. Dianę Kupczyńską i dr n. med. Dawida Serafina. Ten ostatni odebrał w tym roku nagrodę za swoje wybitne osiągnięcia już po raz czwarty z rzędu. Jest on nie tylko świetnym specjalistą, ale również autorem nowoczesnej i wielokrotnie nagradzanej metody Dewedge Technique. Od pozostałych metod różni się ona tym, że zamiast wycięcia brzegu wargi sromowej, skóra w tym miejscu zostaje napięta, w związku z tym nie powstają żadne marszczenia i tkanka się nie zaciąga ku górze. Dzięki temu powstaje bardzo naturalny efekt, a blizna jest praktycznie niewidoczna.
Wówczas możliwość wystąpienia jakichkolwiek powikłań jest minimalna, a sam zabieg znacznie bezpieczniejszy. Oprócz standardowych zabiegów labioplastyki doktor Dawid Serafin wykonuje również zabiegi rekonstrukcyjne i przywraca pochwie jej odpowiedni wygląd. Jest to jedyny lekarz na świecie, który się tego podejmuje, w dodatku z powodzeniem.
Do szczęścia jeden klik
Jeśli cokolwiek sprawia, że kobieta czuje się niekomfortowo lub co gorsza, utrudnia to jej normalne funkcjonowanie, powinna jak najszybciej udać się na wizytę do specjalisty. Jeśli pojawiają się obawy lub wstyd, to wielu z nich konsultuje obecnie również online. Lekarz nie tylko doradzi, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ale również rozwieje wszelkie wątpliwości związane z zabiegiem. Każda kobieta ma czuć się dobrze w swojej skórze. Przecież każda z nas to GentleWoman.
Ranking lekarzy
Nasza redakcja GentleWoman przygotowała ranking najlepszych lekarzy w Polsce zajmujących się labioplastyką. Podzieliliśmy ich na województwa zgodnie z kolejnością alfabetyczną, aby łatwiej można było umówić się do nich na wizytę.
- Województwo dolnośląskie i opolskie – dr Diana Kupczyńska, Ars Estetica – Klinika medycyny estetycznej i laseroterapii, Wrocław
- Województwo kujawsko-pomorskie – lek. Sawa Wiśniewska-Cymbaluk, OMEGA Medicals Clinic, Bydgoszcz
- Województwo lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie – lek. Waldemar Dziki, gabinet prywatny, Zamość
- Województwo lubuskie – lek. Maciej Cezary Pawlicki, Profemina Gabinet Chirurgii Plastycznej, Lubin
- Województwo łódzkie – lek. Dawid Lisiecki, Klinika Intima Art&Este, Łódź przeczytaj artykuł “dr Lisiecki Labioplastyka krok po kroku”
- Województwo małopolskie – lek. Wojciech Mleczko, Gabinet Ginekologiczno- Położniczy ULTRASONOGRAFIA, Zawiercie
- Województwo mazowieckie – dr Rafał Kuźlik, SaskaMed Klinika zdrowia i urody, Warszawa
- Województwo podlaskie – dr Maciej Urban, Pro Clinic Centrum medyczne Położnictwo i Ginekologia, Białystok
- Województwo pomorskie – lek. Marek Korożan, Centrum Medyczne Tartaczna, Gdańsk
- Województwo śląskie – dr Dawid Serafin, Serafin Clinic – Klinika dla Kobiet, Gliwice
- Województwo warmińsko-mazurskie – lek. Tomasz Banet, Prywatna praktyka ginekologiczno-położnicza, Olsztyn
- Województwo wielkopolskie – lek. Andrzej Chojnicki, Gabinet ginekologiczny, Poznań
- Województwo zachodnio-pomorskie – lek. Anna Aseńko, Dom Lekarski Centrum Medyczne, Szczecin