Stanowiska pracy, płace, obowiązki czy traktowanie pracowników od lat uzależnione jest od płci. Na przestrzeni lat kobiety walczyły o swoje prawa, równość i możliwość rozwoju. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy? Kobiety pojawiają się coraz częściej w kampanii reklamowej, femvertising walczy ze stereotypami, a miejsca pracy otwierają się na talenty kobiet. Pierwsza kobieta w polskim oddziale Google opowiada o swoich doświadczeniach dla redakcji GentleWoman w ramach cyklu „Target Kobieta”.
Spis treści:
- Kobieta w Google
- Zmiany w zatrudnieniach
- Femvertising czyli feminizm w marketingu
- Nawet Barbie idzie za ciosem
- Przewaga, a nie brzemię
Kobieta w Google
Iwona Piwek – szefowa polskiego oddziału Google. Prawdziwa GentleWoman i kobieta sukcesu. Zajmuje się uświadamianiem reklamodawców o trendach w zakresie streamingu. Jednocześnie dba o to, aby polski rynek posiadał dobrą reprezentacje produktu oraz dorównywał rynkom zachodnim. Nie zawsze jednak świat Internetu był dla niej miejscem oczywistym. „Jak zaczynałam to faktycznie świat wyglądał zupełnie inaczej. Zastanawiam się czy ja miałam w ogóle dostęp do takiego szerokopasmowego Internetu w domu… chyba jeszcze nie. Chodziłam do kafejki internetowej, żeby robić różne rzeczy albo robiłam to na uczelni! A sam Google oczywiście wyglądał zupełnie, zupełnie inaczej.” – opowiada z uśmiechem Iwona Piwek.
Przeczytaj także: Kreowanie wizerunku osobistego w social mediach
Zmiany w zatrudnieniach
Choć była pierwszą kobietą w tej części świata zatrudnioną przez Google, sytuacja stopniowo zaczynała ulegać zmianie. Aktualnie Google dba o to, aby kobiety zatrudniane były także na wysokich stanowiskach, a spora część z nich cieszy się tytułem inżyniera. Można więc zauważyć, że pozytywnie zmienia się postrzeganie kobiet w biznesie, nauce czy nawet polityce.
Kobiety stały się także niezwykle istotne w tematyce marketingu. Jest to branża, która z dnia na dzień coraz mocniej rozwija skrzydła, dając jednocześnie ogromne możliwości rozwoju. Potrzeby kobiet na przełomach ostatnich lat były mocno zaniedbane. Stereotypy płynące z reklam w mediach umocniły kobiety w dążeniu do uzmysłowienia społeczeństwu, że definicja kobiecości nie istnieje, a stereotypy potrafią wyrządzić dużo krzywdy. W odpowiedzi na cichy bunt kobiet powstał trend w komunikacji marketingowej o szlachetnej nazwie Femvertising.
Femvertising czyli feminizm w marketingu
Femverising odpowiada na feministyczne potrzeby oraz zmieniające się perspektywy. Dodaje sił kobietom, pokazując piękno różnorodności. Femvertising można określić jako feminizm w marketingu. To właśnie dzięki temu aktualnie możemy oglądać reklamy z kobietą w roli głównej. Nie są już one spłaszczane do reklam środków czystości czy przypraw kuchennych. Banki, marki samochodowe czy biura nieruchomości nie tylko wykorzystują wizerunek kobiet w swoich reklamach, ale także uważają, że to kobiety są ich grupą docelową. Femvertising nie jest więc zwyczajną reklamą kierowaną do kobiet. Jest zmianą, która wprowadzana przez coraz więcej firm, wpłynie nie tylko na kobiety aktualnie, ale i na całą historię i przyszłe pokolenia.
Marką, która jako jedna z pierwszych opublikowała reklamy w tym trendzie komunikacji marketingowej jest Dove. Od lat tworzą oni kampanie podkreślające piękno kobiet i ich różnorodność. Przykładem jest kampania „Szkice prawdziwego piękna”.
Nawet Barbie idzie za ciosem
Co ciekawe jedną z globalnych marek, która zaangażowała się w femvertising jest Barbie. Choć nie wszyscy odbiorcy zachwycili się spotem reklamowym „Możesz być kim chcesz” ma on bardzo pozytywny wydźwięk. Barbie to marka, która jako jedna z czołowych propagowała wyidealizowany wizerunek kobiety. Smukłe ciało, blond włosy, długie nogi – to atrybuty wypracowane przez markę Barbie, przypisane dla kobiet “perfekcyjnych”. Tym razem jednak Barbie kreuje się w inny sposób. Spot opisuje problem z pewnością siebie małych dziewczynek, które już od najmłodszych lat tracą wsparcie bliskich w dążeniu do swoich celów.
Przewaga, a nie brzemię
Jak widać kobiety w „męskim” świecie radzą sobie fenomenalnie. Społeczeństwo coraz bardziej otwiera umysły i oczy na talenty płci pięknej. Iwona Piwek jest idealnym przykładem kobiety, która pomimo ciężkich początków dotarła do największej firmy na świecie. Zapytana o to co chciałaby przekazać kobietom odpowiedziała „Kobiety powinny zmierzać w każdym kierunku w jakim tylko mają ochotę. To co bym poradziła to, żeby nie myślały w ogóle o tym, że są kobietami i że czegoś im nie można! Niech nie czują się onieśmielone tym, że w ich gronie będą tylko faceci. To będzie ich przewaga, a nie brzemię”. Podążając za słowami Iwony Piwek, wszystkim GentleWoman życzymy odwagi w spełnianiu marzeń, wytrwałości w dążeniu do celu i sprzyjających im ludzi wokół.