Ile razy w życiu się zakochujemy? Czy tego chcemy, czy nie – romantyczna miłość ma kluczowe znaczenie dla przetrwania gatunku. Człowiek jest biologicznie przystosowany do tego, żeby się zakochać. Nie oznacza to oczywiście, że każda miłość jest taka sama. Związek przechodzi też różne etapy.
Ile razy się zakochujemy? Według badań CBOS „Pytanie o miłość prawdziwą” aż 74% osób doświadczyło uczucia szaleńczego zakochania tylko raz w życiu. Różne są jednak oblicza miłości romantycznej. Istnieje też teoria, że człowiek może prawdziwie zakochać się 3 razy. Co to właściwie znaczy?
Pierwsza miłość tzn ?
Ostatnio w internecie krąży popularny pogląd, że człowiek zakochuje się 3 razy – prawdopodobnie jego pomysłodawczynią była Kate Rose, autorka książki „You Only Fall in Love Three Times: The Secret Search for Our Twin Flame”. Napisała ona, że istnieją następujące rodzaje miłości: pierwsza, trudna i taka, która trwa. Czy każdą z nich realizujemy w innym związku? Niekoniecznie, chociaż często tak się zdarza.
Zgodnie z inną teorią o 3 rodzajach miłości, którą wypracowała i rozpropagowała antropolog Helen Fisher, uczucie może przybrać formy: namiętności, pasji i zaangażowania. Także i w tym przypadku związek może przejść każdy z tych etapów lub zakończyć się szybciej i nigdy do końca nie rozwinąć.
Pierwsza miłość – czy zawsze jest tą jedyną?
Pierwszą miłością jest ta, która uderza człowieka z ogromną siłą, najczęściej w młodości. Młodzieńcza miłość jest wyidealizowana i ma być jedyną na zawsze. Najważniejsze w tym przypadku jest to, jak zakochana osoba jest postrzegana przez obiekt westchnień – a nie to, jak się czuje.
Nie oznacza to jednak, że taka miłość nie może być pełna. W końcu niemal ¾ respondentów polskiego badania wskazało, że zakochali się w życiu tylko raz. Stosunkowo wiele osób spędza życie u boku np. partnera ze szkoły.
Pierwsza miłość może po prostu ewoluować. Często bywa też wypierana – po kilkudziesięciu latach nie jest traktowana poważnie, a raczej jako faza, chwila zapomnienia w młodości.
Druga miłość – trudna, szalona, ale często toksyczna
Drugi rodzaj miłości jest trudny. Uczy tego, czego dana osoba szuka w związku i czego oczekuje od miłości. Często wiąże się jednak z wieloma emocjami – niekoniecznie pozytywnymi. Jest szalona i uzależniająca, ale nierzadko również obsesyjna i toksyczna. W takich związkach zdarzają się manipulacje, kłamstwa, zdrady, nierealne oczekiwania, nawet przemoc…
Wiele osób wpada w pułapkę trudnej miłości – wciąż powtarzając ten sam schemat, ale z innymi partnerami. Czasami pierwsza miłość zmienia się właśnie w trudną. Niektórzy starają się utrzymać związek za wszelką cenę. Czy jednak naprawdę warto?
Chcesz dowiedzieć się, jakie zachowania w związku wskazują na to, że jest on toksyczny? Przeczytaj artykuł na GentleWoman o tym, Czym jest Gaslighting.
Trzecia miłość – ta, która trwa
We wspomnianym wcześniej badaniu CBOS ankietowani opowiadali też, czym jest dla nich prawdziwa miłość. Dla 30% nieodłącznie wiąże się ona z lojalnością i zaufaniem, 15% uważa ją za bezinteresowne dążenie do zapewnienia drugiej osobie szczęścia, a dla 14% to po prostu szacunek.
Wszystkie powyższe składniki miłości tworzą właśnie tą trzecią. Taka miłość od początku zaskakuje – z jednej strony nie była planowana, a z drugiej – wydaje się niemożliwa. W końcu nie trzeba niczego udawać, nie ma presji, a w zamian pojawia się bezgraniczna akceptacja drugiego człowieka. To najlepszy rodzaj relacji – obejmuje przyjaźń między partnerami i wzajemny pociąg seksualny. Jest zdrowa, choć, jeśli nie będzie się o nią dbać, do związku może wkraść się rutyna.
Trzy etapy związku: pożądanie, pasja, zaangażowanie
Zgodnie z badaniami w organizmie zakochanego człowieka zachodzą różne procesy w zależności od tego, na jakim etapie znajduje się związek.
Pożądanie to po prostu instynkt, który opiera się na dość prostym fizycznym przyciąganiu. Pasja wiąże się z kolei z chęcią spędzania czasu z daną osobą. Wszystko jest nowe i ekscytujące. Ten etap często zaślepia, a gdy motylki i przyspieszone bicie serca znikną (zwykle po 6–12 miesiącach) – następuje prawdziwy test dla relacji.
Jeżeli dwie osoby nadal mają wspólne tematy do rozmowy, zachowują intymność w związku, chcą dzielić się doświadczeniami, a do tego akceptują zarówno wady, jak i zalety partnera – można mówić o zaangażowaniu. Kolejne etapy relacji są dla nich przygodą. Takie pary zdecydowanie częściej tworzą stabilne, długie związki, potrafią zrozumieć się nawzajem i nie odczuwają destrukcyjnej zazdrości.
Czy istnieje więcej niż jeden rodzaj miłości?
Tak naprawdę wydaje się, że miłość może przyjść tyle razy, ile człowiek pozwoli jej dojść do głosu. Może być różna, zmieniać się z czasem, ewoluować. Nie zawsze daje radość. Ale zawsze jest prawdziwa i niesie ze sobą nieocenioną lekcję na przyszłość.
Trzeba też pamiętać o tym, że dojrzała miłość nie ma nic wspólnego z początkowymi uniesieniami. To budowana przez lata mocna więź, która jest w stanie przetrwać najtrudniejszą próbę. I mimo że uroda czy miłosne igraszki kiedyś przeminą, dalej będzie można liczyć na szacunek i przyjaźń swojej drugiej połówki. Jeśli więc czujesz, że obecny partner jest Twoją drugą połówką, ale nie pierwszą miłością, nie martw się! GentleWoman zapewnia, że Twoja ukochana osoba na pewno jest tą jedyną.
kliknij i zobacz więcej