Styl rokoko został stworzony w XVIII wieku i występował w sztuce europejskiej od 1720 do 1780 roku. Był obecny także w literaturze. Mówiono, że była to końcowa faza baroku. Rokoko było najbardziej popularne we Francji, a jego rozkwit nastąpił za rządów króla Ludwika XV. Z Francji przywędrowało do Bawarii, Prus, Austrii, Czech, Polski i Rosji. Charakterystyczne dla rokoko były linie faliste. Stosowano sztukaterie, boazerie oraz plafony. Delikatne, pastelowe kolory zdobiły wnętrza. Ornamenty z muszlami stosowano bardzo często. Od nazwy rocaille, czyli muszla, pochodzi nazwa tego stylu. Typowe były kwiaty, girlandy, owoce, rośliny i motywy egzotyczne. Nogi mebli były wygięte oraz zdobione intarsją lub inkrustacją. Obicia mebli były pastelowe, często zdobione kwiatowymi motywami.
Barok charakteryzowały kontrast, pompatyczność, ciemne i jasne kolory. Barok opierał się na symetrii, a rokoko zbudowane zostało na asymetrii. W baroku ważne były skala i wielkość, a w rokoko dominowała dbałość o szczegóły i prace jubilerskie. Styl rokoko był bardziej wysublimowany oraz delikatniejszy, a nie tak spektakularny, jak styl barokowy. Rokoko w nowoczesnym wnętrzu także bardzo ładnie się prezentuje. Piękne dekoracje rokoko są wyjątkową ozdobą i przesądzają o charakterze wnętrza.
Spis treści
- Rokoko w kontekście współczesnych wnętrz
- Kluczowe elementy stylu rokoko w dekoracji wnętrz
- Wybór mebli i akcesoriów w stylu rokoko
- Nowoczesne interpretacje rokoko
- Porady dla miłośników rokoko
- Rokoko a zrównoważony rozwój
- Podsumowanie
Rokoko w kontekście współczesnych wnętrz
Elementy stylu rokoko można ująć we współczesnym wzornictwie — delikatne i stylizowane nogi mebli doskonale wyglądają także we współczesnych wnętrzach. Bibeloty i figurki można ustawić we współczesnym, minimalistycznym salonie, tworząc nawiązanie do rokoko. Lustra w bogatych ramach także doskonale się prezentują, mogą ozdobić współczesne pokoje w domach i mieszkaniach. Podobnie jak obrazy, sztukaterie, malowidło na suficie. Należy zachować pewną ostrożność, aby styl rokoko nie zdominował i nie przytłoczył współczesnego mieszkania. Meble w stylu rokoko są wygodne, miękkie, starannie wykonane.
Redakcja poleca: Rozmowy o architekturze: miasta niewrażliwe na kobiety
Literatura tych czasów miała dostarczać wszystkim przyjemności, a nie skłaniać do refleksji i przemyśleń. Literatura Oświecenia pojawiła się w tych czasach.
Kluczowe elementy stylu rokoko w dekoracji wnętrz
Meble i architektura stylu rokoko były bogato zdobione ornamentami, krzywiznami i kolorami. Barwy były delikatne, ale stosowano złocenia dodające stylu. Meble w stylu rokoko mają niebanalną formę, tworzone są za pomocą finezyjnych linii, są zaokrąglone. Nogi stołów i krzeseł są zawinięte, a fronty i uchwyty mają obłe kształty. Meble bez ostrych krawędzi są efektowne i bezpieczne. Najczęściej rzemieślnicy tworzyli pojedyncze egzemplarze mebli. Popularne były bogato zdobione sztućce oraz porcelana stołowa. Barwy z tego czasu były pastelowe i bardzo delikatne.
Wybór mebli i akcesoriów w stylu rokoko
Meble w stylu rokoko są mniejsze od barokowych, ponieważ rokoko było wyrazem sprzeciwu wobec wielkości oraz nadmiernej rozrzutności. Rokokowe meble są stylowe, delikatne, zdobione złoceniami oraz gięciami. Mniejsze, wyrafinowane i funkcjonalne o wiele bardziej od mebli baroku. Miały lekkość oraz dekoracyjność form. Kinkiety ze szkła, pastelowe, drewniane komody i miękkie fotele obite pastelowymi materiałami wypełniały pałace oraz domy bogatych osób. Stoły zdobiły patery z aniołkami, kwiatami, motywami roślinnymi wykonane z porcelany. Malowane i złocone sztukaterie zdobiły ściany, a na sufitach malowano obrazy.
Nowoczesne interpretacje rokoko
Nowoczesne interpretacje rokoko to meble obite pastelowymi tkaninami, fotele w stylu uszak stylizowane na styl rokoko, duże lustra w złoconych ramach oraz figurki, bibeloty, patery i naczynia w stylu rokoko. Można stosować też tapiserie przedstawiające zabawy w parku czy spotkania w ogrodzie. Werdiury, czyli zieleń i zwierzęta także można stosować we wnętrzach. Motywy rokokowe to także namalowane wieńce, girlandy oraz bukiety w wazonach. Wystarczy dodać kilka elementów, aby mieszkanie nawiązywało stylistyką do czasów rokoko. Rokoko w XXI wieku jest przymrużeniem oka i nawiązaniem do XVIII-wiecznych realiów. Nowoczesne rokoko często jest łączone ze współczesnym stylem.
Porady dla miłośników rokoko
Miłośnicy stylu rokoko mogą kupić szafy, komody, stół i krzesła, dodać kilka bibelotów, aby stworzyć mieszkanie lub dom w stylu rokoko. Białe ściany, lustra w złoconych ramach, krzesła stylizowane na rokoko doskonale wpisują się w taką stylistykę. Adaptacja rokoko do współczesności jest bardzo modnym trendem w naszych czasach.
Rokoko a zrównoważony rozwój
Styl rokoko wpisuje się w zrównoważony rozwój. Wystarczy kupić stare meble, oczyścić je oraz odnowić, aby działać proekologicznie. Niektóre rzeczy w tym stylu można wykonać samodzielnie, inne kupić na pchlim targu i już można mieć mieszkanie w stylu rokoko. Nie trzeba kupować nowych mebli stylizowanych na rokoko, lecz wystarczy pozyskać zabytkowe meble i dać im nowe życie. Jest to zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju i jak najbardziej rekomendowane.
Podsumowanie
Wnętrza w stylu rokoko są efektowne, eleganckie, subtelne. Wystarczy kupić kilka porcelanowych figurek, lustro, fotele i stoły w tym stylu, aby wnętrze miało wyjątkowy, niepowtarzalny styl. Konsumenci doceniają elegancję, styl, miękkie linie, kwiatowe i roślinne wzory. Oryginalne meble są wyjątkową okazją i przepiękną dekoracją.
Redakcja poleca: Wygodna kuchnia dla wymagającej pani domu