Symetria, harmonia, spokój, oszczędność to główne cechy stylu japandi. Jest on odpowiedzią na gonitwę dzisiejszego świat i wyzwania cywilizacyjne. Wnętrza urządzone w ten sposób przynoszą ukojenie, pozwalają naprawdę wypocząć i zrozumieć, że mniej znaczy więcej. O życiu z pasji i własnym mieszkaniu urządzonym w stylu japandi, we współpracy z firmą Majewski Meble i Wnętrza, opowiada Paula Steuer, artystka fotografka.
Jest Pani fotografką, specjalizującą się głównie w fotografii ślubnej.
Tak i w tym zakresie również mam dość wąską specjalizację. Stawiam przede wszystkim na śluby międzynarodowe, zagraniczne. Zdjęcia z takich wydarzeń są niezwykle ciekawe, pozwalają mi także spojrzeć na to, co się dzieje wokół, z trochę innej perspektywy. Fotografowanie akurat tego rodzaju uroczystości to czysta frajda, absolutnie uwielbiam to robić. Takie kolorowe, niestandardowe okoliczności pozwalają mi także na dużą artystyczną swobodę.
Redakcja poleca: Sypialnia marzeń GentleWoman – Jak stworzyć idealne wnętrze do snu i relaksu?
Wielokulturowość wpłynęła także na projekt Pani mieszkania.
Kilka lat temu zdecydowałam się na staż u jednej z najlepszych fotografek na świecie. Odbywał się na Majorce. Razem z moim mężem w związku z tym mieliśmy okazję pomieszkać trochę na wyspie. Absolutnie wsiąkliśmy w hiszpański klimat. Ogromnie spodobało nam się to, w jaki sposób są tam urządzone mieszkania. Dominuje minimalizm, jasność, betonowe struktury, drewno. Kiedy decydowaliśmy się na styl, w jakim moglibyśmy mieć urządzone mieszkanie, naturalnie skierowaliśmy się w stronę japandi. Dostrzegliśmy w nim odrobinę Majorki.
Wykonawca grupy Majewski Meble i Wnętrza: Wnętrze w stylu japandi to połączenie minimalistycznej estetyki z funkcjonalnością. Kluczem jest utrzymanie harmonii i równowagi między surowością materiałów a ciepłem naturalnych elementów, takich jak drewno. Naszym wyzwaniem były wszystkie sugestie oraz pomysły Pani Pauli w zakresie proporcji i spójności, tak aby przestrzeń była zarówno przytulna, jak i uporządkowana.
Jak przekuła Pani wyspiarski minimalizm na projekt własnego mieszkania?
Wprowadziliśmy np. dużo mikrocementu – mamy go wszędzie: na podłogach, ścianie i suficie. Doszło też sporo drewna – to jeśli chodzi o materiały. Wyoblenia i zaokrąglenia zaś – w temacie formy i dominującego kształtu. Do tego lamele, wykonane przez Majewski Meble i Wnętrza, które nadały trochę lekkości i stanowią piękne tło dla detali. No i rośliny – musi być ich jak najwięcej. Palmy czy strelicje – gatunki kojarzące się z ciepłym klimatem.
Wyobrażam sobie, że w mieszkaniu dominują beże, brązy i biele, a wszystko to przeplatane jest ciemną zielenią.
Tak właśnie jest. Nasze mieszkanie jest dzięki temu doskonałym miejscem do relaksu. Nic nie odciąga uwagi, można się naprawdę wyciszyć. I taki też był cel, który udało się zrealizować idealnie. Sercem projektu jest kuchnia z wyspą – rządzi w niej biel, ale i tu zdecydowaliśmy się na przeplecenie jej drewnem, które jest podstawowym materiałem w mieszkaniu, designerskim lejtmotywem. Wprowadziliśmy go w dużej ilości również do przestrzeni, w której pracujemy. Chcieliśmy, żeby w niej także panowała lekkość – dlatego jest tu sporo otwartych półek i elementów, które przepuszczają światło. Wszelkie formy zostały wykonane z najwyższą starannością, tak żeby były wygodne i trwałe. To także cechy stylu japandi: komfort w połączeniu z wysoką jakością. Boki biurka pokrywają z kolei cienkie deseczki, dzięki czemu konstrukcja wydaje się delikatniejsza.
Mieszkanie sprawia wrażenie bardzo harmonijnego i uporządkowanego.
To zasługa wielu przemyślanych przestrzeni do magazynowania rzeczy – wszystko to, co często stoi na zewnątrz i daje wrażenie chaosu, tutaj jest zamknięte. Ale znowu mamy lekkość – bo np. część szaf, a więc dużych brył, pokrywają lustra, dzięki czemu otrzymaliśmy optycznie powiększoną przestrzeń i odciążenie przyciężkawych z zasady powierzchni. Wszystko u nas ma swoje miejsce – panuje idealny porządek. I jest to właśnie kwestia świetnego projektu, który wpisał się w nasze wyobrażenia o wnętrzu, co z pewnością jest zasługą dobrej kooperacji z firmą projektowo-wykonawczą. Mamy miejsce na wszelkie sprzęty i detergenty do sprzątania, odzież i bibeloty. Dzięki temu robimy miejsce na oddech. Nie ma niepotrzebnych rzeczy na widoku. Za to jest harmonia – kształtów i kolorów.
Sporo jest tu gry ze wzrokiem, zabawy obrazem – tak jak w fotografii.
Chyba już trochę intuicyjnie – tworząc projekt, przekuwam go w obraz. Wszystko miało tutaj tworzyć spójną kompozycję – od rzeczy dużych, jak wspomniane szafy, po mniejsze, takie jak toaletka czy mniejsze szafki, jak te w sypialni. “Kropką nad i” jest pasująca do całości rama obrazu. Nasza wizja została przekuta w rzeczywistość naprawdę na medal, a, że jako gotowy element nie była ona możliwa do zakupienia wykonał i dostarczył nam ją osobiście właściciel firmy Pan Majewski – co również było bardzo miłe i potwierdziło, że ta realizacja bardzo ważna nie była tylko dla nas.
Wykonawca grupy Majewski Meble i Wnętrza: Podczas realizacji wnętrza w stylu japandi, proces zaczyna się od dokładnego zrozumienia potrzeb klienta. Styl ten, łączący japońską estetykę z duńskim minimalizmem, wymaga szczególnej uwagi do detali oraz starannego wyboru materiałów. Kolejne etapy to wybór odpowiednich surowców, planowanie układu funkcjonalnego i praca nad detalami, które podkreślają minimalizm oraz harmonię w przestrzeni. Jednym z kluczowych elementów realizacji była decyzja o zastosowaniu polskiego dębu naturalnego. Ten szlachetny materiał nie tylko doskonale współgra z ideą japandi, łącząc naturalne piękno z prostotą, ale również dodaje wnętrzu wyjątkowego charakteru. Polski dąb, znany z trwałości i estetyki, został użyty zarówno w meblach, jak i w wykończeniach, podkreślając ciepło i autentyczność przestrzeni. Największym wyzwaniem dla nas było znalezienie złotego środka podczas realizacji mebli kuchennych między minimalizmem a funkcjonalnością – kuchnia Pani Pauli miała być i jest estetyczna, ale jednocześnie praktyczna na co dzień. Wykorzystanie dębu naturalnego pozwoliło nie tylko na osiągnięcie estetycznej spójności z resztą wnętrza, ale także na zapewnienie trwałości i wygody użytkowania na lata.
Jakie elementy stylu japandi były dla Pani kluczowe?
Jako fotografka, a więc osoba wykonująca zawód operujący światłocieniem, postawiłam na wyjątkowe oświetlenie w domu. Forma i kształty lamp, ale też materiały, z jakich są wykonane, odzwierciedlają trochę filozofię wabi-sabi. Wszystkie są z naturalnych materiałów i przepięknie grają światłem dzięki ażurowym przeplotom.
Jak przebiegła współpraca z firmą projektową Majewski Meble i Wnętrza, która zrealizowała znaczną część projektu pod kątem meblarskim?
Od samego początku wszystko było w najlepszym porządku. Od pomiarów do oddania ostatniej szafki wszystko zostało wykonane tak, jak należy. Dodajmy do tego bezproblemowy kontakt. Jesteśmy bardzo zadowoleni i polecamy wykonawcę wszystkim znajomym.
MAJEWSKI KUCHNIE I WNĘTRZA – porada eksperta
Jaka jest kuchnia w stylu japandi?
Kuchnia jest często centralnym i, co warto podkreślić, najbardziej kosztochłonnym projektem w całym mieszkaniu. Oczekiwania są więc wielokrotnie znacznie większe niż te dotyczące pozostałych części wnętrza. Wszystko musi tutaj chodzić jak w zegarku i być dokładnie przemyślane. Bo spędza się w niej mnóstwo czasu, nie tylko na gotowaniu, ale też na ważnych rozmowach. Ergonomia, wysoka jakość wykonania powinny iść w parze z pięknym projektem. Japandi jest stylem, który nie wybacza niedociągnięć. Japoński minimalizm z nutką skandynawskiego chłodu sprawdza się w przestrzeniach kuchennych doskonale, ale trzeba tu zadbać o każdy detal. W przedstawionym projekcie właścicielom mieszkania chodziło o zorganizowanie wygodnej wyspy pośrodku i szafek – pojemnych, ale też oddających ducha stylu – lekkich i jasnych. Wszystko to udało się wykonać w drewnianej jakościowej oprawie, dla którego pięknym, spokojnym tłem są białe powierzchnie. Po prostu chce się tutaj spędzać czas i eksperymentować z kuchnią – nie tylko w stylu japandi.
Redakcja poleca: Stoliki kawowe: elegancki akcent w Twoim salonie