Poniedziałek rano, a Ty wstałaś lewą nogą? Już wiesz, że to była kiepska noc, a dzień zapowiada się jeszcze gorzej. Budzik nie zadzwonił, nie miałaś mleka do kawy, włosy nie chciały się ułożyć, a przed samym wyjściem porwałaś rajstopy… Kiedy myślałaś, że gorzej nie będzie, myliłaś się. Znasz to? To Blue Monday, najbardziej depresyjny dzień w roku. Ale to, jak naprawdę będzie wyglądać, zależy tylko od Ciebie.

 

wzór na zły dzień

Brytyjski psycholog, Cliff Arnall, ustalił wzór, według którego wylicza się najbardziej depresyjny dzień w roku, tzw. Blue Monday. Na smutny dzień sumują się czynniki meteorologiczne, ekonomiczne i psychologiczne. Należy pamiętać, że jest to tylko teoria, uważana za wielu za pseudonaukową, jednak ile osób radośnie wita nowy tydzień zza biurka? Poniedziałkowe melancholie wynikają m.in. z tęsknoty za pięknym weekendem lub poczucia niesprawiedliwości, że pracujemy, kiedy inni wyjeżdżają na urlop. Jak przezwyciężyć zły czas i nie dać się bluesowi?

optymalizacja weekendu

Jeśli Twoje morale są niskie, to możliwe, że nie wykorzystałaś do końca niedzielnego wypoczynku. Istotne jest, aby mieć rzeczywistą przerwę w weekend, dzięki czemu będziemy efektywni na początku tygodnia. Poniedziałki są na ogół bardzo chaotyczne i pobierają najwięcej energii niż pozostałe dni. Pamiętaj, aby w niedzielę nie skupiać myśli wokół pracy, nie czytać firmowych e-maili i nie przygotowywać prezentacji dla klienta. Ten dzień powinien upłynąć pod znakiem relaksu i odpoczynku oraz działań, które poprawiają Twoje samopoczucie. Spotkaj się w tym czasie z przyjaciółką, wyjdź do lasu na długi spacer lub poczytaj ulubioną książkę. Niech odpocznie i ciało i głowa. 

zaplanuj nadchodzące dni

To właśnie w poniedziałek startujesz w maratonie: musisz zaplanować, jak rozłożyć siły na kolejne dni, umówić spotkania i wyznaczyć deadline’y ambitnych projektów. Tego dnia stań się managerem swojego czasu: sprawdź swoje obciążenie, zrób listę priorytetów i zaplanuj ponownie działania, których nie udało Ci się ukończyć w zeszłym tygodniu. Dzięki temu będziesz wiedziała, czemu stawić czoła w nadchodzących dniach i uporządkujesz myśli w głowie. Rób wszystko z harmonogramem. Zacznij od spraw najpilniejszych, a na koniec zostaw te, które mogą ewentualnie zaczekać. To sprawi, że unikniesz sytuacji stresowych.

Napraw zły dzień – poradnik
Planuj wszystko z kalendarzem, dzięki temu uda Ci się uniknąć deadlinów.

pozytywna wizualizacja

Zadaj sobie pytanie „Czego nie mogę się doczekać tego dnia?” lub „Czy wydarzy się coś, na co czekam?” – jestem przekonana, że odpowiedź będzie twierdząca. Warto uświadomić sobie, że masz coś ważnego i ciekawego do zrobienia w ciągu dnia. Wyobraź sobie też przyjemną rzecz, która się wydarzy, np. zaszycie się pod kocem z nową książką. Sporządź listę trzech ważnych rzeczy, zapisz je w planerze, a pod koniec dnia odhacz i bądź z siebie dumna. Opcjonalnie: kup sobie kwiaty! Bukiet ulubionych kwiatów lub szybkie zakupy online na pewno poprawią Ci nastrój. Niech to będzie mała nagroda za to, że przeżyłaś ten dzień.

Napraw zły dzień – poradnik
Bukiet ulubionych kwiatów na pewno poprawi Ci humor!

harmonogram wyjazdów

Lunch z przyjaciółką, rodzinna kolacja, wyjazd na narty i wycieczka do Rzymu – sporządź harmonogram spotkań i wyjazdów niezwiązanych z pracą. Taka rozpiska doda Ci energii i sprawi, że zachowasz kontrolę nad rytmem tygodnia. Poza tym, myśl o zbliżającym się wyjeździe sprawi, że Twoje złe myśli odejdą w zapomnienie. Pozytywne myślenie to podstawa udanego dnia!

znajdź korzyści

Przejdź się korytarzem w firmie i uśmiechnij się – myśl o pozytywnych aspektach bycia w pracy. Zastanów się, za co cenisz swoją firmę, co najbardziej lubisz w swoim zespole, doceń to, że bez problemu możesz wziąć wolne. Jeśli w pracy brakuje Ci bodźców i czujesz znużenie to popytaj o organizowane kursy, zorganizuj burzę mózgów lub zaproponuj pomoc koleżance w nowym projekcie. Wyjdź z inicjatywą, a przekonasz się, że to najlepsza recepta na „trudne dni”. 

UDOSTĘPNIJ