Konsumenci są wymagający, szukają nieustannie rozwiązań pozwalających elegancko urządzać wnętrza. W latach 80. bardzo popularny był styl Memphis. Jego twórcami byli projektanci oraz architekci rodem z Mediolanu, stolicy mody i designu, z najsłynniejszym z nich Ettore Sottsassem na czele. Design lat 80. był specyficzny, ale oryginalny, dlatego też miał i nadal ma zwolenników. Nazwa stylu pochodzi od piosenki Boba Dylana pt. “Stuck inside of mobile with the Memphis Blues again”. Łączenie geometrii art deco, kolorów typowych dla pop art oraz kiczu obecnego w latach 50. zawładnęło wyobraźnią twórców oraz podbiło rynek. Duże printy w krzykliwych kolorach oraz łączenie plastiku, szkła, kamienia, czy lastryko było typowe dla Memphis. Wnętrza w stylu lat 80. nazywanego stylem Memphis zaczęły pojawiać się na całym świecie. Samodzielnie urządzano w ten sposób domy, a projektanci także oferowali design w tym stylu. Wzornictwo Memphis było oryginalne, a kolorowe wnętrza spodobały się nie tylko młodym osobom.
Spis treści
- Charakterystyczne cechy stylu lat 80 nazywanym Memphis
- Styl Memphis we współczesnych wnętrzach
- Meble i akcesoria w stylu Memphis
- Kolory i wzory w stylu Memphis
- Wpływ stylu Memphis na współczesne projektowanie i kulturę
- Porady dla miłośników stylu Memphis
- Podsumowanie
Charakterystyczne cechy stylu lat 80 nazywanym Memphis
Styl Memphis był nieco szalony: czerwone sztuczne kaktusy, bajecznie kolorowe meble, obrazy z abstrakcyjnymi wzorami na ścianach to tylko przykłady designu w tym stylu. Wzornictwo Memphis nie zniknęło, a zwolennicy nadal kreują wyjątkowe wnętrza z odrobiną kiczu, stosując retro design. Odrodzenie stylu Memphis nastąpiło w ostatnich latach. Urządzenie całego domu w taki sposób może być nieco męczące na co dzień. Jedno lub dwa pomieszczenia w design lat 80. jest jednak w pełni akceptowalne. Meble w stylu Memphis można stworzyć samodzielnie obijając wersalki lub sofy kolorowymi tkaninami, malując stoliki czy drewniane krzesła w krzykliwe wzory oraz kolory. Wnętrza w stylu lat 80. nazywanym stylem Memphis są oryginalne, kolorowe, a do minimalizmu jest im bardzo daleko.
Dzieciom i nastolatkom na pewno spodobają się kolorowe wnętrza. Dają odczucie radości, swobody oraz oryginalności, a to młodzież bardzo sobie ceni.
Redakcja poleca: Skandynawskie BoHo – ponadczasowy skandynawski styl
Styl Memphis we współczesnych wnętrzach
Współczesne pokoje to kolorowe wnętrza, a elementy stylu Memphis ożywią je doskonale. Odrodzenie stylu Memphis jest oczywistością, nie każdy człowiek szuka minimalistycznych rozwiązań. Niektórzy wybierają kolor, oryginalność i nawiązania do pop artu z odrobiną kiczu. Retro design może mieć cechy Memphis, a nie np. glamour.
Meble i akcesoria w stylu Memphis
Meble i akcesoria można kupić na pchlim targu, w sklepach z używanymi meblami lub stworzyć samodzielnie, co nie jest wcale skomplikowane. Przykładami mebli typowych dla tego stylu są np. fotel uszak z kolorowym materiałem we wzory, stolik pomalowany na niebiesko lub czerwono, w bardzo intensywnych odcieniach kolorów, komoda w patchworkowe wzory. Dzięki takim meblom powstają kolorowe wnętrza. Do tego ściany w intensywnym kolorze, wzorzysty dywan i już mamy styl Memphis. Takie wnętrza są niebanalne i nie sposób znaleźć podobnego wystroju. Meble są w kształcie koła, stożka, walca. Kropki, paski i inne wzory łączą się ze sobą. Kratka także jest dopuszczalna. Dlaczego konsumenci tak lubią ten styl? Odpowiedź jest prosta — radość, energia i niebanalność wprost z niego wypływają. Taki design mógł powstać jedynie we Włoszech, kraju pełnym energii, radości życia oraz wspaniałych rozwiązań projektanckich.
Kolory i wzory w stylu Memphis
Styl Memphis jest pełen wzorów i kolorów: paski, kratki, koła, asymetryczne kształty są łączone ze sobą na różne sposoby. Można je znaleźć na meblach, ścianach, podłogach. Fantazyjne esy-floresy także pięknie się prezentują. Kolory tego stylu nie są stonowane: można zobaczyć kanarkową żółć, bardzo intensywną zieleń, ostry turkus, amarant, jasną lub ciemną czerwień. Jest to prawdziwa bomba wzorów i kolorów, dająca efekt energii obecnej w całym domu. Żółty dywan, biały stolik i szare meble są dość stonowane, ale lampy w turkusowym i czerwonym kolorze dodają życia pomieszczeniu. Kolorowe poduszki i niebieskie zasłony stwarzają wyjątkowe wnętrze, kolorowe, a mimo to przytulne i ciepłe. Retro design bazuje także na rzeczach vintage zabranych z mieszkania babci czy odziedziczonych po rodzicach.
Wpływ stylu Memphis na współczesne projektowanie i kulturę
Styl Memphis oddziałuje na współczesne projektowanie i kulturę, a jego elementy są obecne od lat w designie włoskim, europejskim i polskim. Moda, grafika i sztuka czerpią z kolorystyki oraz wzorów tego stylu. Nawet współcześnie modne są materiały z wyrazistym printem lub plastikowa biżuteria w jaskrawych kolorach. Inspirowane są stylem Memphis. Justyna Kosmala, właścicielka restauracji i kawiarni w Warszawie, urządziła własny dom w stylu Memphis, ponieważ w takich wnętrzach odczuwa dystans do świata i może cieszyć się chwilą, a wzory i kolory poprawiają jej humor oraz dodają energii, czyli są takie, jak chcieli ich twórcy. Design Memphis kochał David Bowie, a dzisiaj milenialsi chcą mieszkać w kolorowych i energetycznych domach czy mieszkaniach. Mogą samodzielnie zaprojektować własne wnętrza, szukając inspiracji w sklepach, na bazarach czy zamawiając meble na wymiar wykonane w takim stylu.
Porady dla miłośników stylu Memphis
Odrodzenie stylu Memphis jest obecne na całym świecie. Urządzenie domu w taki sposób wymaga wyboru mebli, tkanin, rozplanowania barw. Nie należy spontanicznie ustawiać wszystkich rzeczy, które kupiliśmy, konieczny jest ład i plan. Twórczy chaos powinien być starannie zaplanowany. Lepiej kupić meble i tkaniny wysokiej jakości, aby służyły przez długi czas, a nie były do wymiany po roku czy dwóch. W razie wątpliwości projektanci podpowiedzą, jak dobrze zaaranżować wnętrze, doradzą jakich błędów należy unikać. Jeśli kupujemy meble na pchlim targu, należy je nie tylko odnowić, ale też sprawdzić, czy nie ma w nich np. korników lub innych insektów. Dokładne oczyszczenie używanych mebli jest koniecznością.
Podsumowanie
Styl Memphis zajął poczesne miejsce w historii projektowania, mody, architektury. Elementy tego stylu można spotkać w mieszkaniach, domach prywatnych, budynkach użyteczności publicznej. Ociepla wnętrza, dodaje im energii, a intensywne barwy poprawiają nastrój mieszkańców lub użytkowników. Retro design był stosowany w latach 80. XX wieku, ale powrócił i przeżywa obecnie wielki renesans.
Redakcja poleca: Art nouveau – odkryj styl secesyjny z przełomu wieków