Art Nouveau to nowa sztuka. Trend pojawił się w latach 90. XIX wieku i rozpowszechniał się do około 1905 roku w Europie oraz USA. Styl znalazł swój wyraz w projektach wnętrz, ubraniach, dekoracjach. Nazwa pochodzi z języka francuskiego i we Francji była najbardziej popularna. Styl nazywano też secesją, co oznacza odejście. Odcisnął swoje piętno na rzemiośle artystycznym, architekturze wnętrz, rzeźbach oraz grafikach. Z biegiem czasu pojawiły się narodowe odmiany stylu.
Spis treści
- Art Nouveau w architekturze i wnętrzach
- Elementy charakterystyczne dla Art Nouveau
- Meble i dekoracje w stylu Art Nouveau
- Art Nouveau w dzisiejszych wnętrzach
- Znaczenie Art Nouveau w sztuce i kulturze
- Porady dla miłośników Art Nouveau
- Podsumowanie
Art Nouveau w architekturze i wnętrzach
Secesja zachwycała delikatnością oraz oryginalnością. Cechą secesji były giętkie, płynne linie oraz bogate ornamenty, przeważnie roślinno-zwierzęce. Struktury obiektów były określone, a formy abstrakcyjne. Secesja akceptowała produkcję maszynową, ale nie odcinała się od rękodzieła, które było wyjątkowe, cenne, unikatowe. Budynki z tego czasu są innowacyjne pod względem konstrukcyjnym oraz bogato zdobione. Wydłużone linie oraz motywy kwiatowe zdobią budynki, nadając im wyjątkowy charakter. Przykłady secesji można znaleźć w całej Europie, w Polsce także ich nie brakuje.
Redakcja poleca: Wygodna kuchnia dla wymagającej pani domu
Styl secesyjny ma nadal zwolenników, z uwagi na jego delikatność, płynność, wyjątkowe piękno. Zdobienia secesyjne są bogate, delikatne, pełne spirali i geometrii. Klatki schodowe były centralnym punktem budynków. Zdobiono je obficie. W secesji tworzono witraże, lampy, balustrady oraz inne elementy dekoracyjne z metalu oraz szkła. W stylu secesyjnym wybudowano gmach Domu Bankowego w Warszawie, Pałac Sztuki w Krakowie, teatr im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, dom handlowy Esplanada w Łodzi według projektu Alfreda Furuhjelma, Fina z pochodzenia. Nie sposób nie wspomnieć o tak znanych budowlach w innych krajach, jak Casa Mila w Barcelonie czy Pawilon Secesji w Wiedniu. Meble secesyjne są drewniane, dość masywne, zdobione bogatymi ornamentami, często roślinnymi. Wnętrza Art Nouveau były bogato dekorowane, urządzone ze smakiem, pełne szkła, metalu i drewna.
Elementy charakterystyczne dla Art Nouveau
Art Nouveau to bardzo charakterystyczny styl, zrywający z historyzmem i klasycyzmem, wyjątkowy. Jego twórcy korzystali z asymetrii, stosowali dynamiczne linie inspirowane roślinami i kwiatami, operowali bardzo subtelnymi barwami. Szklane powierzchnie były błyszczące, wszędzie wieszano lustra, a drzwi szaf były przeszklone. Arabeski z giętkich linii zdobiły meble oraz tkaniny obiciowe. Balustrady kute w delikatne wzory zdobiły domy i klatki schodowe. Roślinne gałęzie, kwiaty stylizowane na baśniowe były ozdobami krzeseł, nóg stołów czy ram obrazów. Malarstwo secesyjne było liryczne, pełne kwiatowych i roślinnych elementów. W stylu art nouveau tworzono także biżuterię i ubrania. Miał on być wszechobecny w każdej dziedzinie ludzkiego życia. Architektura Art Nouveau i dekoracje Art Nouveau stały się wyznacznikami tego trendu wzorniczego i architektonicznego. Królowały barwy jasne, pastelowe, często pomarańcze, żółcienie, brązy, złoto. Nieraz używano też głębokiej zieleni, burgundu, granatu i fioletu. Ciemniejsze kolory często gościły na witrażach. Najsłynniejszym przykładem secesji były obrazy Gustawa Klimta, przedstawiciela wiedeńskiej secesji. Na obrazach gościły smukłe kobiety z długimi włosami.
Meble i dekoracje w stylu Art Nouveau
Dekoracje w stylu Art Nouveau i meble Art Nouveau zdobiły wnętrza domów oraz mieszkań osób zamożnych i wpływowych. Dekoracje przedstawiały ogień, wodę, trzciny, lilie i powoje. Na tkaninach malowano mlecze, osty i róże. Nie brakowało też irysów, chryzantem, nenufarów. Biżuterię zdobiły ważki, węże, pawie oraz motyle. W architekturze pojawiały się chimery, nimfy i smoki. Na lampach i świecznikach uwieczniano mityczną Meduzę w koronie z węży.
Art Nouveau w dzisiejszych wnętrzach
Współcześnie motywy tego stylu można zaobserwować w tkaninach obiciowych oraz sposobie dekoracji mebli. Kolorystyka delikatna, pastelowa, ze złotymi dodatkami również jest nawiązaniem do tego stylu.
Znaczenie Art Nouveau w sztuce i kulturze
Nie sposób zapomnieć o tym trendzie — był obecny w literaturze znanej jako Młoda Polska, w architekturze, wnętrzach, ubraniach kobiet, które wreszcie mogły pokazać się bez gorsetów, w wąskich, dopasowanych sukniach. Dekoracje, biżuteria i ubrania były projektowane w stylu Art Nouveau. Obrazy Wyspiańskiego, Klimta, Alfonsa Muchy wpisały się w historię sztuki i nadal zachwycają odbiorców. Suknie i obuwie nawiązujące do stylu można nadal znaleźć w sklepach. Kamienice zdobione rzeźbami i bogato dekorowanymi klatkami schodowymi są sztandarowymi przykładami tego stylu, inspirując nowoczesnych architektów i projektantów.
Porady dla miłośników Art Nouveau
Miłośnicy tego stylu mogą znaleźć kopie obrazów słynnych malarzy, kupić meble oryginalne lub inspirowane tym trendem, znaleźć na rynku bogato zdobione lustra, świeczniki czy stojaki na gazety lub parasole. Nie trzeba całego mieszkania urządzać w tym stylu. Wystarczy kilka elementów oraz typowa dla stylu kolorystyka, by uzyskać unikatowy efekt designerski.
Podsumowanie
Styl Art Nouveau odcisnął piętno na późniejszych stylach architektonicznych i projektanckich. Zachwyca pięknem, subtelnością, delikatnością linii, barwami. Roślinne motywy były stosowane w różnych stylach, ale w Art Nouveau zyskały nieco baśniowe, nierealne kształty. Art Nouveau w dzisiejszych czasach nadal zachwyca i przenosi nas do przełomu wieków, pozwalając zanurzyć się w historii i napawać pięknem przedmiotów w takim stylu.
Redakcja poleca: Designerskie drzwi do wnętrz: połączenie elegancji i nowoczesności