W marcu 1995 roku Madan Kataria, internista, zainicjował praktyki grupowego śmiechu, które szybko zyskały międzynarodową popularność i funkcjonują obecnie w ponad stu krajach. W Polsce pierwszym joginem śmiechu stał się Piotr Bielski, autor książki „Joga śmiechu. Droga do radości”. Włączenie głosu w wybuchy chóralnego entuzjazmu jest dostępne wszystkim, bez jakichkolwiek barier determinowanych wiekiem czy umiejętnościami. Pozostaje jeden warunek – trzeba pozwolić sobie na spontaniczność.

Trening czyni zdrowie

Śmiech definiowany jest zwykle jako spontaniczna reakcja na daną sytuację, a pozorowanie zadowolenia niesie ze sobą zarzuty o nieszczerość, cynizm czy wyrachowanie. Myśląc o jodze śmiechu należy jednak zapomnieć o takiej zależności. Jej instruktorzy i praktycy wskazują, że organizm człowieka nie odróżnia śmiechu sztucznie zainicjowanego od spontanicznego, a okazywanie radości jest każdorazowo korzystne dla zdrowia. Wśród licznych pozytywów można wymienić wzmocnienie systemu odpornościowego, wyrównanie ciśnienia krwi oraz stymulację pracy serca oraz płuc. Śmiech pozwala także odreagować trudne emocje, aktywuje pokłady kreatywności i energii, umożliwia zdystansowanie się od trudów codzienności. Regularna praktyka przynosi zmianę podejścia do życia: uzmysłowienie sobie, jak wiele zależy od obranego sposobu myślenia.

Śmiech
Marta Marczuk

To działa!

Katarzyna Pentos jest certyfikowaną instruktorką jogi śmiechu. Uczyła się pod kierunkiem Piotra Bielskiego i w 2015 roku ukończyła kurs uprawniający do prowadzenia zajęć. – Joga śmiechu zaintrygowała mnie swoim niezwykłym potencjałem. – wyjaśnia – Podczas praktyki szybko zmienia się biochemia ciała i natychmiast odczuwamy wszelkie korzyści, jakie daje nam śmiech. Naturalny bądź wywołany, każdorazowo uaktywnia produkcję serotoniny, dopaminy, oksytocyny, endorfin oraz redukcję kortyzolu, hormonu stresu, odpowiedzialnego za powstawanie wielu chorób.

Katarzyna Pentos regularnie prowadzi warsztaty jogi śmiechu. Jak zaznacza, każde spotkanie jest niepowtarzalne, zbieżna natomiast pozostaje finalna reakcja jego uczestników, zwłaszcza debiutantów. – Z entuzjazmem odkrywają, że to działa! – śmieje się instruktorka. – Po skończonych zajęciach ich uczestnicy czują się lepiej, niż przed spotkaniem. Skąd to wiem? Pytam ich o samopoczucie. Zwykle w odpowiedzi padają słowa: odprężenie, spokój, radość, przyjemne zmęczenie.

Śmiech a przymus izolacji

Dzisiejsze wymagające czasy sprawiły, że radość jest towarem jeszcze bardziej deficytowym. I tu przychodzi z pomocą joga śmiechu – nie trzeba mieć powodów, aby się śmiać.

Śmiech to poważna sprawa

Można po prostu to robić. Spotkania twarzą w twarz zastąpione zostały licznymi kontaktami w przestrzeni wirtualnej, jak grzyby po deszczu pojawiają się kluby promujące śmiech online, entuzjaści śmiechu są ponadto bardzo aktywni na najpopularniejszych portalach społecznościowych.

Polecamy również

Śmiech według wikipedi

UDOSTĘPNIJ
Skip to content