Portret: Elsa Schiaparelli

„She slapped Paris. She smacked it. She tortured it. She bewitched it. And it fell madly in love with her.”
Yves Saint Laurent

rewolucja w modzie

Przedstawiamy portret: Elsa Schiaparelli. Słynna Włoszka, projektantka światowej sławy, obok Coco Chanel i Niny Ricci, bezapelacyjnie zasłużyła sobie na miano geniusza. Elsa Schiaparelli – rewolucjonistka, prowokatorka, artystka. Projektantka, dla której nie istniały granice w sztuce i zawsze wybierała drogę pod prąd. Uwielbiała zabawę sztuką, sarkazm, i wolność w wyrażaniu siebie. Swoją wizją mody skradła serce Paryża. Jak to ujął słynny projektant Yves Saint Laurent – Elsa spoliczkowała, zadręczyła i zaczarowała Paryż, a ten zakochał się w niej bez pamięci.

Portret: Elsa Schiaparelli
Elsa Schiaparelli.

 

Co ją wyróżniało?

Jako pierwsza zastosowała zamek błyskawiczny w kolekcjach haute couture. Była autorką popularnych w ostanich sezonach culottes, w których tenisistka Lily Alvarez zrobiła furorę, wystepując na Wimbledonie w 1931 roku. Swoimi projektami umiejętnie szokowała publiczność. Propozycje ubrań  z pogranicza czarnego humoru tj. Shoe Hat, Lobster Dress czy Scheleton Dress powstały w wyniku zainteresowania Elsy sztuką surrealistyczną. Duży wpływ na jej postrzeganie mody miały takie osobowości świata sztuki jak Salvador Dahli, w którego towarzystwie często spędzała czas.

Pikanterii jej ubraniom dodawały zabawne guziki, które również podkreślały jej indywidualizm. Elsa umiejętnie szokowała publiczość swoimi projektami, co było kontrą do (w jej mniemaniu) nudnej i nad wyraz praktycznej, bo podyktowanej wojną, mody Chanel. Poważna Coco nie przepadała za bawiącą się modą Schiaparelli i pogardliwie komentowała: „Ta włoska artystka, która robi ubrania”. Pomimo, że interesy tych dwóch pań były zupełnie różne, podobnie jak ich wizje piękna, to obydwie odnosiły sukcesy.

Portret: Elsa Schiaparelli
Tenisistka Lily Alvere w culottes projektu Elsy.
Portret: Elsa Schiaparelli
Shoe Hat czyli kapelusz inspirowany surrealizmem.

 

Wbrew przeciwnościom losu

Elsa nie miała łatwego życia. Jej determinacja i upór pozwoliły jej wspiąć się na szczyt, chociaż na górze czekały nie tylko oklaski, ale także konsekwencje. Schiapiarelli wiedziała, że jako kobieta sukcesu jej świat będzie związany z przyjemnościami, ale nade wszystko z oczekiwaniami i trudnościami jakie spotykały indywiduaistki w tamtych czasach. W swojej biografii napisała: „Wielu mężczyzn podziwia silne kobiety, ale ich nie miłuje. Są kobiety, które osiągnęły sukces, będąc kochane. Jednak większość, które zdecydowały się na drogę w pojedynkę straciły poczucie szczęścia.” Nieudane małżeństwo, chora córka, brak pieniędzy oraz życie w obcym państwie mogłyby złamać każdego. Elsa postanowiła jednak walczyć dalej i w obliczu wielu niepowodzeń, odmówiła powrotu do rodzinnego domu, biorąc los we własne ręce.

Portret: Elsa Schiaparelli
Suknia Finely Plisséd projektu Elsy Schiaparelli.
Źródło: Pinterest

 

Nawet najlepszy musi odejść...

II wojna światowa okryła cieniem spektakularność domu mody Schiaparelii. Burzliwe czasy wojenne dyktowały projektantom tworzenie praktycznych ubrań, które sprawdzą się w zastanej rzeczywistości. Elsa jak zwykle szła pod prąd, płacąc tym samym wysoką cenę – przerwę w działalności domu mody Schiaparelli. Wyemigrowała do Stanów zjednoczonych i tam pozostała do końca wojny. Po wojnie wróciła do Paryża, jednak świadoma zmian i triumfu jaki odnosił look proponowany przez markę Dior, Schiap postanowiła zakończyć działaność w 1954 roku. W sześćdziesiątą rocznicę symbolicznego zamknięcia domu mody Schiappareli powstała kolekcja haute couture. Dyrektorem artystycznym został Marco Zanini, a ambasadorką marki Farida Khelfa. Rok później, w 2015 roku w Paryżu odbył się pokaz kolekcji „Odbicia Elsy”, na którym zaprezentowano, m.in. jedwabny garnitur „Marlene”, suknię „Rubans” z jedwabnej żorżety oraz kreację „Ursa Major” – znak szczególny Elsy.

Portret: Elsa Schiaparelli
Elsa Schiaparelli i jej przyjaciel – Salvador Dali.

 

Portret: Elsa Schiaparelli

Elsa Schiaparelli

Urodziła się 10 września 1890 roku w Rzymie. Studiowała filozofię, jednak skrycie marzyła o zostaniu aktorką. W wieku 22 lat przeprowadziła się do Londynu i to właśnie tam po raz pierwszy miała styczność z wielką modą. 

Większość życia spędziła w Paryżu, gdzie przyjaźniła się z wieloma artystami, którzy również mieli wpływ na jej twórczość. Związana była z ruchem surrealistycznym i dadaizmem, co widać w jej projektach. 

Źródło: Wikipedia 

UDOSTĘPNIJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skip to content